Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Automatyczny wózek do przewozu towaru

Automatyzacja w zakładzie postępowała bardzo szybko. Jako pierwsze wprowadzono roboty współpracujące, które odciążyły załogę od najbardziej męczących zadań, a następnie częściowo automatyczne systemy rozładunku i przeładunku na rampie załadowczej. Jako kolejny etap automatyzacji, do zakładu zostały wprowadzone automatyczne wózki samojezdne.

Wózki do autonomicznego transportu ładunków

wózki typu agvWózki jakie zostały niedawno dodane do inwentarza zakładowego okazały się bardzo użytecznymi narzędziami. Wydawały nam się oparte na konstrukcji i zastosowaniu nowoczesnych maszyn sprzątających czy automatów do koszenia trawy czy wykonywania podobnych zadań, gdyż działały na bardzo podobnej zasadzie. Wózki typu AGV wykorzystują systemy nawigacji oraz pokładowe urządzenia lokacyjne do przemieszczania się z wyznaczonego miejsca do miejsca załadunku oraz do punktu końcowego, w bardzo podobny sposób do tego w jaki poruszają się wszystkie inne automaty użytkowe. Są one oczywiście znacznie większe, i mają bardzo pokaźną ładowność, która waha się od około pięciuset kilogramów do nawet i pięciu ton udźwigu. Wózki te mogą być zaprogramowane by odbierać ładunek z konkretnego miejsca i dostarczać go w inne, aczkolwiek samodzielnie wybierają najbardziej optymalną trasę jazdy, która omija nie tylko wyposażenie zakładu i maszyny, ale również i samych pracowników.

Urządzenia te są bowiem bardzo bezpieczne, i nigdy nie zbliżają się do personelu jeśli nie jest to wymagane, lub też nie jest częścią ich zadań, omijając stanowiska pracy z bezpieczną odległością. Nie zdarzyło się jeszcze by te wózki były przyczyną jakiegokolwiek, nawet najmniejszego, wypadku, więc należą do jednych z najbezpieczniejszych maszyn przemysłowych jakie aktualnie wykorzystujemy w zakładzie.

Automatyczny wózek do przewozu towaru
Przewiń na górę