Baseny kąpielowe a rehabilitacja

baseny kąpielowe

Pływanie i przebywanie w wodzie kojarzy się nam z dwoma rzeczami. Po pierwsze, z odpoczynkiem. Relaks na plaży, wypady na pływalnię, spędzanie czasu ze znajomymi nad jeziorkiem, czy pluskanie się w wodzie z dzieciakami to coś o czym marzy każdy z nas, kiedy przychodzi sezon letni, a wraz z nim wysokie temperatury powietrza.

Baseny kąpielowe i ich wpływ na zdrowie

Po drugie, basen to dla nas sport. Nie tylko pływanie wyczynowe, ale także piłka wodna, część triathlonu, aerobik i ćwiczenia w wodzie, kajakarstwo, żeglarstwo, narciarstwo wodne, nurkowanie, czy tak osobliwe dyscypliny sportu jak hokej podwodny, czy rugby pod wodą. Baseny kąpielowe nie służą jedynie do relaksu, uprawiania sportu, czy utrzymania szczupłej sylwetki. Ćwiczenia w wodzie bardzo pomocne są także przy rehabilitacji, leczeniu kontuzji, czy powrocie do zdrowia po osłabiającej chorobie. Jesteśmy wtedy zbyt słabi, żeby zacząć trenować biegi, czy podnoszenie ciężarów, a pływanie jest na tyle nieinwazyjne, że nie zmęczymy się tak bardzo, a jednak będziemy cały czas w ruchu. Taki trening mięśniowy jest bardzo korzystny dla naszych stawów, ponieważ ich nie obciążą, a jednocześnie wzmacnia nasze mięśnie, bo musimy stawiać opór wodzie. Producent basenów często podpisuje umowę z szpitalami, czy ośrodkami rehabilitacyjnymi, ponieważ zdrowotne znaczenie ćwiczeń w wodzie jest dobrze znane. Najlepiej jest je wykonywać pod okiem fizjoterapeutów, ale i samodzielne ćwiczenia dużo dają. Baseny ogrodowe na pewno pomogą nam odzyskać formę. Dzięki nim nie musimy jeździć na pływalnie, żeby trochę potrenować. Zazwyczaj nie są one aż tak duże, żeby dało się w nich swobodnie pływać, ale wystarczająco duże, żeby wykonać kilak ćwiczeń rozluźniających lub wzmacniających mięśnie.

Własny basen to bardzo korzystna inwestycja, choć nie każdego na nią stać. Jeśli jednak wiemy, że nasz wodny trening będzie trwał długo to warto zainwestować we własny basen, nawet taki nie największy.

Baseny kąpielowe a rehabilitacja
Przewiń na górę