Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Bruksizm – co to i jak wygląda leczenie?

Problemy ze snem w nocy może powodować szereg przyczyn. Do głównych barier zdrowego snu należy przewlekły stres, który z czasem może przerodzić się w wiele uciążliwych dolegliwości, takich jak bruksizm – niebezpiecznego schorzenia mającego wiele podłoży i negatywnych skutków. Jak się jej pozbyć?

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

leczenie bruksizmu warszawaWstając rano niewyspani nie mamy chęci w ogóle zaczynać dnia. Zwłaszcza, gdy pijąc poranną kawę lub herbatę dodatkowo odczuwamy ból. Jaka może być jego przyczyna? Źródła bólu możemy doszukać się w uszkodzonym szkliwie naszych zębów, które zostaje ścierane podczas nieświadomego zgrzytania zębami w nocy. Jeśli śpimy razem z naszym partnerem, może on również budzić się w środku nocy przez nasze zgrzytanie i dosłowne zjadanie własnych zębów. Jeśli już uda nam się zidentyfikować problem, należy zastanowić się, dlaczego to właśnie nas mogła nas spotkać ta przypadłość. Geneza bruksizmu może mieć swoje źródło w kilku obszarach. Do głównych należy nieprawidłowe ustawienie zębów. Krzywy zgryz uniemożliwia zębom naturalną prostą powierzchnię spoczynkową, przez co szukając odpowiedniego ułożenia zęby zaczynają się ścierać. Sytuacje stresowe mogą potęgować to zjawisko. Gdy zdecydujemy się na leczenie bruksizmu Warszawa bogata jest w wiele klinik specjalizujących się w pomocy chorym. Połączona pomoc psychologa, stomatologa i rehabilitanta często okazuje się konieczna. Wyzbycie się stresu pomaga zniwelować epizody zgrzytania i lepiej przespać noc. Stomatolog powinien zalecić dobranie odpowiedniej wkładki na zęby chroniącej je przed uszkodzeniami – jest to jednak tylko środek zaradczy na skutki nieświadomych działań naszych zębów. Rehabilitant odpowiedzialny będzie za przywrócenie często zmęczonym stawom w żuchwie dawnej sprawności. Profesjonalne kliniki medyczne stosują także zastrzyki z toksyną botulinową, co jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia.

Stres jest trudnym przeciwnikiem w naszym życiu. Opanowanie go i unikanie sytuacji generujących uwalnianie noradrenaliny i kortyzolu może być ciężkim orzechem do zgryzienia. Pomoc specjalistów zazwyczaj okazuje się bezcenna i nieunikniona, by zachować zdrowy uśmiech i spokój ducha.

Bruksizm – co to i jak wygląda leczenie?
Przewiń na górę