Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Czy ogrzewanie za pomocą gazu się opłaca?

Budynki jednorodzinne zazwyczaj ogrzewane są za pomocą systemu centralnego ogrzewania. Tak podają statystyki. Jednak wiadomo, że rozwiązania ekologiczne są teraz bardzo popularne. Jednym z nich jest korzystanie z ogrzewania gazowego, które nie tworzy żadnych spalin. Czy jest to opłacalne dla przeciętnego użytkownika? Nie liczy się tylko wygoda, lecz także koszt ogrzewania domu w sezonie grzewczym.

Ogrzewanie przy pomocy gazu ziemnego

ogrzewanie gazemZacznijmy od tego, że ogrzewanie centralne to zupełnie innym system grzania. Na początku trzeba rozpalić, dojść do wysokiej temperatury i podtrzymywać lub stopniowo wygaszać płomień. Ogrzewanie gazem opłaca się, ponieważ grzejemy przez dwadzieścia cztery godziny za podobną kwotę. W przypadku ogrzewania gazowego wystarczy niższa temperatura na piecu, na przykład trzydzieści pięć stopni. Jednak ciągłe grzanie sprawi, że w domu cały czas będzie ciepło. Poza tym do ogrzewania gazowego będą dodawane różne dotacje za działania proekologiczne. Dużym plusem jest to, że prognozowane są spadki ceny gazu. Oczywiście trzeba wspomnieć o tym, jak wygodny jest to sposób ogrzewania budynku. Możemy ręcznie lub zdalnie ustawić temperaturę i cieszyć się nie tylko ciepłym grzejnikiem, ale również gorącą wodą w kranie. Nie trzeba rozpalać, dokładać drewna, ani wynosić popiołu z pieca. Oszczędzamy dużo pracy, a koszty w sezonie grzewczym są podobne.

Gaz to bardzo dobry sposób ogrzewania budynku, gdyż jest to proces całkowicie automatyczny, bez obsługi człowieka. Koszty są podobne w sezonie grzewczym, natomiast koniec wiosny i lato to okres bardzo niskich rachunków, niższych niż koszt podgrzewania wody w bojlerze za pomocą pieca centralnego ogrzewania. Oszczędzimy również bardzo dużo czasu, który wykorzystamy w inny sposób.

Czy ogrzewanie za pomocą gazu się opłaca?
Przewiń na górę