Czy ogrzewanie za pomocą gazu się opłaca?

Budynki jednorodzinne zazwyczaj ogrzewane są za pomocą systemu centralnego ogrzewania. Tak podają statystyki. Jednak wiadomo, że rozwiązania ekologiczne są teraz bardzo popularne. Jednym z nich jest korzystanie z ogrzewania gazowego, które nie tworzy żadnych spalin. Czy jest to opłacalne dla przeciętnego użytkownika? Nie liczy się tylko wygoda, lecz także koszt ogrzewania domu w sezonie grzewczym.

Ogrzewanie przy pomocy gazu ziemnego

ogrzewanie gazemZacznijmy od tego, że ogrzewanie centralne to zupełnie innym system grzania. Na początku trzeba rozpalić, dojść do wysokiej temperatury i podtrzymywać lub stopniowo wygaszać płomień. Ogrzewanie gazem opłaca się, ponieważ grzejemy przez dwadzieścia cztery godziny za podobną kwotę. W przypadku ogrzewania gazowego wystarczy niższa temperatura na piecu, na przykład trzydzieści pięć stopni. Jednak ciągłe grzanie sprawi, że w domu cały czas będzie ciepło. Poza tym do ogrzewania gazowego będą dodawane różne dotacje za działania proekologiczne. Dużym plusem jest to, że prognozowane są spadki ceny gazu. Oczywiście trzeba wspomnieć o tym, jak wygodny jest to sposób ogrzewania budynku. Możemy ręcznie lub zdalnie ustawić temperaturę i cieszyć się nie tylko ciepłym grzejnikiem, ale również gorącą wodą w kranie. Nie trzeba rozpalać, dokładać drewna, ani wynosić popiołu z pieca. Oszczędzamy dużo pracy, a koszty w sezonie grzewczym są podobne.

Gaz to bardzo dobry sposób ogrzewania budynku, gdyż jest to proces całkowicie automatyczny, bez obsługi człowieka. Koszty są podobne w sezonie grzewczym, natomiast koniec wiosny i lato to okres bardzo niskich rachunków, niższych niż koszt podgrzewania wody w bojlerze za pomocą pieca centralnego ogrzewania. Oszczędzimy również bardzo dużo czasu, który wykorzystamy w inny sposób.

Czy ogrzewanie za pomocą gazu się opłaca?
Przewiń na górę