Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Czy warto biegać w kolcach?

Na ulicach wielu miast coraz częściej zauważyć można ogromną ilość biegaczy. Ten sport staje się coraz bardziej popularny, ze względu na łatwość jego trenowania. Tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, aby zacząć. A kiedy już zaczniemy z pewnością wkręcimy się w to, aż stanie się naszą pasją, czy nawet sposobem na życie. 

Zalety używania kolców do biegania 

kolce biegoweOsoby, dla których bieganie stało się czymś więcej, z pewnością chciałyby robić to coraz lepiej. Być może marzą o przystąpieniu do jakichś amatorskich zawodów, pokonaniu półmaratonu lub nawet maratonu. W bieganiu ważne jest przede wszystkim odpowiednie obuwie, które umożliwi nam osiąganie coraz lepszych wyników i czasów. Buty przystosowane do biegania to tak zwane kolce biegowe, jednak mogą one występować w różnych wariantach. Inaczej zbudowane są kolce na krótkie dystanse, inaczej te na maratony i półmaratony. Istnieją również kolce na dystanse średnie. Buty, dla biegaczy specjalizujących się w biegach od 60 do 400 metrów, zwane są butami sprinterskimi i posiadają kolce z przodu podeszwy, co wymusza bieg bez kontaktu pięty z podłożem. Zwiększa to naszą szybkość, umożliwiając sprawne odbicie od nawierzchni. Przy dłuższych dystansach kontakt pięty z podłożem jest już widoczny. W kolcach na dystanse średnie widoczne jest inne wyprofilowanie cholewki. Jednak to w kolcach na długie dystanse pięta odgrywa największą rolę podczas biegu. W takich butach środek jest wyłożony grubszą pianką, co daje większy komfort biegu na długi dystans.

Żeby trenować bieganie, tak naprawdę nie potrzebujemy wiele. Wystarczą nam bezpieczne i dobrej jakości buty, które będą wytrzymałe. To właśnie dobre kolce do biegania sprawią, że nasze osiągi będą jeszcze lepsze. Wszystko to za sprawą odpowiedniej budowy buta oraz jego wyprofilowania. Kolce wymuszają odpowiednie ułożenie stopy, przez co możemy odpowiednio ją stawiać podczas biegu.

Czy warto biegać w kolcach?
Przewiń na górę