Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Czym nawozić rośliny?

Na rynku znajdziemy nawet kilkudziesięciu producentów nawozów do różnych rodzajów roślin. Jednakże trzeba zauważyć, że nie każdy jest tak samo dobry. Trzeba rozróżnić sztuczne od naturalnych nawozów, gdyż w działaniu robi to różnicę.

Co zawierają organiczne nawozy?

nawóz organiczny do warzywNawozy dla roślin są jak zdrowe pożywienie dla człowieka – przynoszą same korzyści. Oczywiście nie stosuje się ich codziennie, ponieważ są silnie skoncentrowane, a także roślina sama sobie je pobiera zgodnie z zapotrzebowaniem. Jedną rolą hodowcy jest pamiętanie o ich zastosowaniu, gdyż zaleca się, aby nawozić wszelkie kwiaty i warzywa wczesną wiosną. Najlepszy jest nawóz organiczny do warzyw, który zawiera jedynie naturalne składniki. W sprzedaży najczęściej możemy spotkać nawozy do roślin w postaci płynu lub granulatu, które aplikuje się bezpośrednio do ziemi, w której rośnie roślina. To, jak często należy to robić, zależy od wielu zmiennych czynników, ale zawsze dokładny opis znajduje się na opakowaniu, dla osób niezorientowanych. Specjaliści zalecają nawozić ziemię wczesną wiosną, aby móc później zasadzić nasiona. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy jesienią  wykonany był obornik, który ma mocny wpływ na glebę. Warto zaznaczyć, że organiczny nawóz można też samodzielnie przygotować z tego co mamy w domu. Najczęściej są to podsuszone fusy z kawy lub rozgniecione skorupki jajek, ponieważ mają one doskonały wpływ na rośliny i dostarczają im potrzebnych składników odżywczych oraz witamin i minerałów do wzrostu.

Jeżeli chcemy kupić nawóz do warzyw, który nie będzie zawierał środków chemicznych, to najlepszy będzie w płynie, który kupimy już za niecałe dwadzieścia pięć złotych. Jest bardzo wydajny, gdyż stosuje się go w niewielkich ilościach i jest też łatwo dostępny.

Czym nawozić rośliny?
Przewiń na górę