Dla kogo są konsultacje żywieniowe?

Coraz więcej młodych ludzi ma problemy z odżywianiem. Skutkuje to często otyłością, nadwagą już u małych dzieci. Problemem jest zaburzona relacja z jedzeniem. Taki problem może spotkać każdego, a nie zawsze damy sobie radę z nim sami. Pomocna może być wtedy wizyta u dietetyka.

Czym zajmują się dietetycy?

dietetykPraca dietetyka polega na pomocy i rozwiązywaniu problemów ze strony układu pokarmowego. Warto zaznaczyć, że dietetyk może być lekarzem pierwszego kontaktu, gdy podejrzewamy u siebie zaburzenia trawienia czy miewamy powtarzające się objawy jakiejś choroby. Zadaniem dietetyka jest zdiagnozowanie zaburzeń, ale to nie jedyne, z czym może nam pomóc. Do dietetyka mogą udać się osoby z chorobami przewlekłymi. Dieta osób chorych na przykład na nowotwory musi być specyficzna i często rozpisana indywidualnie pod potrzeby pacjenta. Dietetyk zajmuje się rozpisywaniem diet – przed tym wykonuje z pacjentem dokładny wywiad, często też zleca podstawowe badania laboratoryjne. Z morfologii widać, jakich składników odżywczych brakuje naszemu organizmowi, a dzięki badaniom z krwi na tarczycę wie, czy chorujemy na coraz częściej dotykające kobiety Hashimoto. Sposób odżywiania wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego warto zapoznać się z produktami, które należy unikać przy danym schorzeniu. Diety, jakie może stworzyć dietetyk dla pacjenta mogą mieć różną specyfikację – najbardziej pożądanymi dietami dla osób zdrowych i uprawiających regularny wysiłek fizyczny są diety redukcyjne oraz takie, dzięki którym zdrowo nabierzemy masy mięśniowej.

Praca dietetyka to też rozmowa, wyjaśnianie pewnych zagadnień w sposób zrozumiały dla pacjenta, którym czasem może być dziecko czy nastolatek. Wiedza dietetyka, którą nabywa podczas studiów to nie tylko medyczne zagadnienia; dobry dietetyk musi być wrażliwy i umieć słuchać pacjenta, aby dobrze zrozumieć jego potrzeby.

Dla kogo są konsultacje żywieniowe?
Przewiń na górę