Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Dobra tarcza do szlifowania metalu

Metale to bardzo specyficzne materiały wykorzystywane w wielu branżach. Ich obróbka nie należy do najprostszych, ponieważ wyróżnia je bardzo duża twardość. Szczególnie szlifowanie nierzadko stanowi wyzwanie. Na szczęście wielu producentów oferuje odpowiednie tarcze i papiery ścierne, które przystosowane są do ścierania tak specyficznych materiałów, jak metale.

Szlifowanie metalu przy użyciu tarcz

tarcza do szlifowania metaluElementy metalowe można szlifować między innymi przy użyciu klasycznej szlifierki kątowej. Konieczne jest jednak to, aby odpowiednio wybrać tarczę, którą wykorzystamy podczas pracy. W ofercie sklepów i hurtowni na szczęście można znaleźć szeroki wybór tego typu detali. Dobra tarcza do szlifowania metalu wzbogacona jest o pył diamentowy. To sprawia, że twardość ścierniwa jest bardzo duża i powierzchnia elementów stalowych będzie powoli wyrównywana. Podobnie jak w przypadku klasycznych krążków szlifierskich, tak i przy tarczach do szlifowania należy zwrócić uwagę na grubość zastosowanego ścierniwa. Im większe cząstki, tym mniej dokładne będzie szlifowanie. Detale o większej średnicy ziarn sprawdzą się jednak podczas szlifowania zgrubnego, kiedy konieczne jest usunięcie z blachy warstwy lakieru. Bardziej delikatne tarcze są doskonałe podczas wyrównywania powierzchni stalowej na tak zwany „połysk”. Wtedy obróbka trwa dłużej, ale jest o wiele bardziej precyzyjna i dokładna, niż w przypadku zastosowania innych tarcz.

Cena jednej tarczy jest uzależniona od wielkości szlifierki, producenta oraz jej rodzaju. Ze względu na to, że element ten stosunkowo szybko wymaga wymiany, bardzo rzadko zakup jednej tarczy wiąże się z poniesieniem większego wydatku niż kilkanaście złotych. Jeśli nie wiemy, którą tarczę wybrać, zawsze warto skorzystać z porady obsługi sklepu.

Dobra tarcza do szlifowania metalu
Przewiń na górę