Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Dobre farby do malowania mebli

 

W ostatnich latach modne stało się samodzielne odnawianie mebli. W zależności od materiału, z jakiego został ów mebel wykonany, dobierzemy odpowiednia farbę wnętrzarską. najpopularniejsze rodzaje farb do mebli to akryle i kredowe farby. Akrylowe schną dłużej i wymagają wcześniejszego przygotowania podłoża (przeszlifowania, zmatowienia), co nie jest konieczne w przypadku farb kredowych.

Kredowe i akrylowe farby do odnowienia mebli

farby do malowania mebliProducenci farb zalecają dwa podstawowe typy do malowania mebli. Chodzi o farby emulsyjne akrylowe i kredowe. Obie mieszanki różnią się zasadniczo składem. Kredowe dają matowy, kryjący efekt dzięki naturalnym, mineralnym składnikom. Są ekologiczne, polecane dla osób wrażliwych, alergików i dzieci. Schną szybko, bo już pół godziny wystarczy do uzyskania pierwszych efektów. Co prawda uznaje się, że trwałość farb kredowych jest niższa niż akrylowych, dlatego wskazane są do malowania mebli nieruchomych, statycznych, jak komody, szafy, półki. Najbardziej trwałe są farby ftalowe (alkidowe), jednak czas ich schnięcia jest najdłuższy i może wynosić do 15 godzin. Za to plusem tych farb jest wyjątkowa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, które mogą mieć miejsce w przypadku krzeseł czy blatów stołowych albo szafek kuchennych. Te farby nadają się także do powierzchni laminowanych oraz MDF. Farby do malowania mebli posiadają różne odcienie i palety kolorystyczne.

Samodzielne odnawianie mebli wymaga dobrej farby i podstawowej wiedzy o renowacji sprzętów domowych. Producenci farb do mebli oferują farby kredowe (ekologiczne, polecane do mebli dziecięcych), akrylowe (wymagające wcześniejszego przygotowania powierzchni mebla, np. poprzez przeszlifowanie) oraz ftalowe zwane także alkidowymi. Każda z farb ma inny skład i czas schnięcia.

Dobre farby do malowania mebli
Przewiń na górę