Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Drewniania podłoga w praktyce

 

Drewniana podłoga od lat niezmiennie króluje w naszych domach i mieszkaniach. Nie ma w tym niczego dziwnego, drewno jest bowiem materiałem bardzo szlachetnym i nigdy niewychodzącym z mody. Ponadto drewniane deski pięknie się starzeją, nabierając w ten sposób jeszcze większego uroku.

Sposoby wykończenia desek podłogowych

oryginalna deska podłogowa dębowa surowaJak wybrać najlepszą drewnianą podłogę do domu? Przede wszystkim warto postawić na materiał wysokiej klasy, ponieważ podłoga wystawiana jest bez przerwy na ścieranie. Oryginalna deska podłogowa dębowa surowa to prawdopodobnie najwłaściwszy wybór, jeśli chcemy cieszyć się podłogą przez wiele lat. Pamiętajmy, że podłoga drewniana będzie wymagała odpowiedniej konserwacji, a raz na jakiś czas gruntownego odnowienia. Co kilka lat, aby odświeżyć wygląd desek, warto poddać podłogę cyklinowaniu, czyli zdjęciu wierzchniej warstwy. Można powtórzyć ten zabieg kilka razy dla jednej podłogi, w zależności od grubości desek. Po cyklinowaniu podłogę trzeba we właściwy sposób zabezpieczyć. Można to zrobić w zasadzie na dwa sposoby: użyć lakieru lub specjalnego oleju do drewna. Lakierowanie to sposób znany od lat. Lakier nakłada się w kilku warstwach, które muszą wystarczająco długo schnąć, aby stwardnieć. Można oczywiście kupić już gotowe deski polakierowane. Takie deski poddawane są procesowi utwardzania UV. Błyszcząca warstwa lakieru jest bardzo atrakcyjna wizualnie, jednak nie sprawdzi się w domach, gdzie będzie stale narażona na drapanie przez domowego pupila. W takim wypadku lepiej będzie poddać deski olejowaniu. Olej do drewnianych desek wydobędzie z nich głębię koloru, a przede wszystkim zabezpieczy przed wchłanianiem wody, której drewno nie lubi.

Podłogi z drewnianych desek lub klepek zawsze pięknie się prezentują i pasują do każdego stylu wykończenia. Pamiętajmy jednak, że drewno, jako materiał naturalny, będzie z czasem zmieniało swój kolor i w zależności od wykończenia może stać się nieco jaśniejsze lub ciemniejsze w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych.

 

Drewniania podłoga w praktyce
Przewiń na górę