Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Główne rodzaje psychoterapii – psychoanaliza

Jaki kierunek psychoterapii wybrać? Czym się różnią i który z nich jest lepszy? Te pytania zadaje sobie każda osoba, która zdecyduje się udać ze swoimi problemami do specjalisty. Opracowano krótki przewodnik, który pomoże zorientować się w głównych rodzajach psychoterapii. Dziś warto jest wspomnieć o psychoanalizie.

Psychoanaliza skuteczną formą psychoterapii

psychoterapia BędzinPsychoanaliza jest to system metod, dzięki którym można zanurzyć się w nieświadomości, przestudiować go, aby pomóc sobie zrozumieć przyczynę wewnętrznych konfliktów, które powstały w wyniku doświadczeń z dzieciństwa. Najważniejsze w tym procesie psychoterapeutycznym jest przekształcenie nieświadomości w świadomość za pomocą metod swobodnych skojarzeń, interpretacji snów, analizy błędnych działań. Podczas sesji pacjent leży na kanapie, mówi wszystko, co przychodzi na myśl nawet to, co wydaje się nieistotne, śmieszne, bolesne, nieprzyzwoite. Psychoanalityk siedzi na kanapie, interpretując ukryte znaczenie słów, działań, marzeń i fantazji, próbuje rozwikłać plątaninę swobodnych skojarzeń w poszukiwaniu głównego problemu. Jest to bardzo długa i skuteczna psychoterapia Będzin oferuje dobrych specjalistów w tym zakresie. Psychoanaliza odbywa się od trzech do pięciu razy w tygodniu przez trzy do sześciu lat. Co skutkuje tym, że pacjent korzysta z takiej formy psychoterapii? Otóż psychoanaliza uwalnia energię życiową człowieka od kompleksów, ukierunkowuje ją na przezwyciężanie problemów psychologicznych i rozwój osobisty.

W psychoanalizie jako polecanej formie psychoterapii wykorzystywane są metody aktywnej wyobraźni, swobodnego skojarzenia. Pacjent sam przy wsparciu psychoterapeuty potrafi dojść do pewnych wniosków. Po wielu sesjach przezwycięża swoje lęki i wyraża siebie takiego, jakim chciałby być naprawdę.

Główne rodzaje psychoterapii – psychoanaliza
Przewiń na górę