Informatyzacja w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawcy na co dzień zmagają się z licznymi problemami, związanymi z realizacją obowiązków, nałożonych na nich przez ustawodawcę. Poziom skomplikowania regulacji ustawowych nie ułatwia im tego zadania. Jedną z dziedzin, z którą muszą zmierzyć się pracodawcy jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Jest to o tyle podstawowa kategoria, że ma bezpośredni wpływ na zdrowie i życie pracowników. Na szczęście na pomoc pracodawcom przyszedł szeroko rozumiany rozwój informatyzacji.

Rewolucja w szkoleniach – rozwój kursów bhp online.

bhp onlineW dobie nowych technologii pojawiły się nowe możliwości między innymi w dziedzinie edukacji. Jakie to ma odniesienie do bezpieczeństwa i higieny pracy? Ustawodawca nałożył na pracodawców obowiązek przeprowadzania szkoleń bhp dla nowych i starych pracowników. Stanowi to niemałe przedsięwzięcie, bo tylko duże podmioty mogą pozwolić sobie na zatrudnienie pracowników, wyłącznie zajmujących się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Gdzie jest zatem ta informatyzacja? W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano wzrost liczby podmiotów, oferujących usługi związane ze szkoleniami dla pracowników i pracodawców. Należy zaznaczyć, że nie są to tylko i wyłącznie klasycznie rozumiane kursy bhp, gdzie do pracodawcy przychodzi szkoleniowiec, zbiera pracowników w sali konferencyjnej i przez dwie godziny prowadzi nudny wykład.

Firmy szkoleniowe prześcigają się w pomysłach, co do urozmaicenia przeprowadzania szkoleń. Jednym z pomysłów, które aktualnie najbardziej zyskują na popularności, są kursy bhp online. Polegają one najczęściej na tym, że pracownik dostaje dane do logowania i wchodzi na stronę internetową, gdzie może obejrzeć film, stanowiący wykład, ma dostęp do bazy materiałów (opracowań i artykułów z dziedziny BHP). Taki kurs kończy się oczywiście zdobyciem certyfikatu, który w sprawny, bezproblemowy sposób zostaje przesłany do pracodawcy i pracownika w wersji pdf.

Informatyzacja w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przewiń na górę