Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Jak działa przetwornik ciśnienia?

 

Ciśnienie w zbiorniku w sposób automatyczny mierzy się za pomocą zespołu odpowiednich czujników połączonych z przetwornikami. Taki zespół potrafi z duża dokładnością zarówno zmierzyć, jak i zinterpretować pomierzony wynik. Są to systemy współpracujące z komputerem sterującym automatyką. Postarajmy się zastanowić jak taki przetwornik działa.

Dobre przetworniki ciśnieniowe 0-10V w systemach automatyki

dobry przetwornik ciśnienia 0 10vPomiar ciśnienia w rurach

, czy też zbiornikach zaczyna się od czujnika ciśnienia. Te niewielkie części elektroniczne o dużych możliwościach przykłada się w miejsce pomiaru, aby dokonały one odczytu ciśnienia. Przetwornik składa się z gwintu mocującego, wewnętrznej elektroniki i części pomiarowej w formie płaskiej membrany. Nacisk na taką membranę sprawia, że wewnętrzna elektronika stawia różny opór prądowi, który przepływa przez czujnik. Im większy nacisk, tym opór będzie większy lub mniejszy w zależności od rodzaju czujnika. Zmiana oporu wpływa na wartość napięcia prądu na wyjściu z czujnika. Taki dobry przetwornik ciśnienia 0 10v skalowany jest właśnie w zakresie od zera do dziesięciu volt. Oznacza to w skrócie, że przy maksymalnym oporze będzie to 0, a przy minimalnym 10 volt. To co oznacza takie napięcie jest interpretowane dopiero w elektronicznym czujniku, do którego dochodzi napięcie. To on ma zaprogramowane wartości ciśnienia dla poszczególnych napięć i przekazuje te wartości w formie elektronicznej do komputera.

Jak widzimy sam czujnik nie wystarczy aby odczytać wartość ciśnienia. Potrzebna jest jeszcze odpowiednia interpretacja otrzymanego sygnału prądowego, czym zajmuje się bezpośrednio przetwornik ciśnienia. Te dwa elementy razem mogą dopiero przekazać taką informację do komputera, który wykorzysta ją w procesie produkcyjnym, który nadzoruje.

 

Jak działa przetwornik ciśnienia?
Przewiń na górę