Jak przygotować system nawadniania?

To, co normalnie ekipie składającej się z wielu osób zajęłoby dużo czasu, teraz może być wykonane naprawdę błyskawicznie i bez wysiłku pod warunkiem, że na konkretnym terenie będzie funkcjonował odpowiedni system. Dotyczy to również systemów nawadniania, które pod warunkiem właściwego przygotowania sprawdzają się doskonale nawet w prywatnych ogrodach.

Czy projekt systemu nawadniania ma znaczenie?

projektowanie systemów nawadnianiaWoda ma kolosalny wpływ na rozwój i wygląd roślin. Doskonale o tym wiemy. Dlatego staramy się tworzyć zróżnicowane systemy, które pozwalają transportować nawet na wyjątkowo dużej powierzchni zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem konkretnych gatunków. Jeżeli coś takiego ma funkcjonować w ogrodzie, to trzeba liczyć się oczywiście z koniecznością wykorzystania wielu elementów, bo tylko i wyłącznie wtedy rzeczywiście da się dobrze wykorzystać wodę. Przy tak złożonym w systemie planowania nie da się uniknąć i najlepiej będzie ten etap przeprowadzić przy wsparciu eksperta. Projektowanie systemów nawadniania wymaga bowiem uwzględnienia ukształtowania terenu i wielu innych szczegółów. Z terenem o specyficznym kształcie można sobie poradzić już na etapie projektowania, planując, że konkretne węże z otworami, z których ma wydostawać się woda, będą ukryte pod warstwą ziemi. Węże są przystosowane do wykorzystywania w takich warunkach przez lata.

Bez wątpienia trzeba zaplanować także umiejscowienie zaworów i elektronicznych sterowników, które mogą nimi zarządzać po to, żeby nawadnianie mogło odbywać się bez udziału człowieka nawet w nocy. Czasami w projekcie systemu nawadniania mogą znaleźć się również zbiorniki na wodę, bo przecież wcale nie musi ona pochodzić tylko i wyłącznie ze standardowej instalacji wodociągowej. Woda deszczowa też się do tego nadaje.

Jak przygotować system nawadniania?
Przewiń na górę