Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Jak wybrać odpowiedni frak jeździecki?

Frak jest rzeczą, która prędzej czy później pojawi się w szafie każdego jeźdźca. Jest to część niezbędnego ubioru na zawodach jeździeckich, nie jest konieczny przy przejazdach, a przynajmniej w skokach, ale przy rozdawaniu nagród, rundzie honorowej jest już jednak obowiązkowy i powinno się go mieć.

Najlepsze fraki jeździeckie damskie

markowy frak jeździecki damskiWraz z frakiem w asortymencie startującego jeźdźca powinny znaleźć się białe bryczesy i oficerki. Dozwolone jest startowanie w sztybletach i czapsach

, jednak oficerki prezentują się zdecydowanie lepiej, są bardziej eleganckie, a to jest bardzo ważny aspekt w końskich zawodach. Frak powinien być koloru granatowego, ewentualnie czarnego, schludny. Obowiązkowy jest oczywiście również kask, który ochroni głowę w razie upadku, rękawiczki, a także koszula konkursowa, która znajduje się pod frakiem. W chwili obecnej w sklepach dostaniemy dwa rodzaje fraków – skokowe i ujeżdżeniowe. Dobry, markowy frak jeździecki damski powinien przylegać do ciała, rękawy nie mogą być zbyt długie, ponieważ nie wyglądałoby to estetycznie i mogłoby utrudniać kierowanie koniem za pomocą wodzy. Jednocześnie nie może być zbyt krótki, ponieważ to również nie byłoby zbyt wygodne, po zgięciu łokcia frak dalej musi sięgać do nadgarstków. Materiał powinien być wykonany z oddychających, wodoodpornych i wiatroodpornych materiałów, a jednocześnie musi pozostawać elastyczny tak, aby nie krępował ruchów jeźdźca.

Obecnie w sklepach z łatwością można znaleźć różne rodzaje fraków – rozmiary, fasony, kolory, dodatki. Łatwo znaleźć nawet takie, które ozdobione są diamencikami, jednak jak łatwo się domyślić generuje to kolejne koszty, ale z pewnością wygląda zjawiskowo. Zalecane jest, aby frak przymierzyć przed zakupem, więc lepiej wybrać się do sklepu.

Jak wybrać odpowiedni frak jeździecki?
Przewiń na górę