Jakie są wina z białych winogron?

Wino to trunek powszechnie uwielbiany i chętnie pity. Jest znany na całym świecie, a jego gatunki i typy ciężko zliczyć. Jednak podstawowy podział oczywiście obejmuje kolory winnych gron – mamy wiec białe, czerwone i różowe. To pierwsze jest szczególnie lubiane, ze względu na swoją lekkość.

Jakie wino białe wybrać?

wino z białych winogronSzukając idealnego trunku, musimy wiedzieć, jakie właściwości i smak mają poszczególne szczepy winogron. To właśnie one sprawiają, że wino z białych winogron jest takie różnorodne. Jednym z najpopularniejszych szczepów jasnego trunku jest riesling. To wino produkowano już w średniowieczu, a jego korzenie to oczywiście Niemcy. Rieslingi charakteryzują się lekkim smakiem, nie pozbawionym jednak kwasowości. To świetne wina na lato, charakteryzujące się kwiatowymi aromatami. Lekkimi winami są również Pinot Blanc I Cabernet Blanc – białe odmiany niezwykle popularnych czerwonych szczepów. Znajdziemy w nich głębie smaku, ale bez zbędnego ładunku cukru. Dla tych, którzy szukają orzeźwienia ale z pełniejszym aromatem, może miodowym, poleca się odmiany Solaris. To wino o pięknej barwie i lekko miodowych nutach – nic dziwnego, ze jego nazwa nawiązuje do Słońca. Jednak Ci, którzy oczekują pełnej słodyczy wśród białych win także znajdą coś dla siebie. To chociażby słynne węgierskie tokaje. Jeszcze słodsze są białe wina, najczęściej rieslingi i pinot blanc, pochodzące z tzw. późnego zbioru. Mają one barwę miodu i są jak miód słodkie.

Jak widać, świat białych win to ogromna różnorodność. Choć znane są one ze swej rześkości, znajdziemy tu także cięższe, korzenne smaki i słodycz. Wystarczy nauczyć się wybierać odpowiednie szczepy. Z pewnością każdy koneser dobrych smaków znajdzie tutaj coś dla siebie, a zdecydowanie warto szukać.

Jakie są wina z białych winogron?
Przewiń na górę