Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Kilka słów o bramkach sensorycznych

Kołowrotki są często używane do liczenia osób przechodzących przez bramkę, nawet jeśli nie wiąże się to z płatnością. Są szeroko stosowane w parkach rozrywki, aby śledzić, ile osób wchodzi i wychodzi z parku i jeździ na każdej przejażdżce. Kołowrót o pełnej wysokości jest większą wersją kołowrotu sięgającego do pasa, zwykle o wysokości 2,1 m, podobnego w działaniu do drzwi obrotowych. 

Bramki sensoryczne spotykamy w różnych miejscach

stabilne bramki sensoryczneZazwyczaj bramka obrotowa o pełnej wysokości eliminuje możliwość (nieodłączną w stylu sięgającym do pasa) przeskoczenia przez bramkę ze względu na jej podwyższoną wysokość. Konstrukcja kołowrotu o pełnej wysokości eliminuje również możliwość czołgania się pod kołowrotem ze względu na jego wysokość od podłogi do sufitu, konstrukcja ramienia, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla aplikacji o wysokim poziomie bezpieczeństwa w celu kontroli przed nieautoryzowanym wejściem lub wyjściem. Ten rodzaj kołowrotu działa inaczej niż drzwi obrotowe, ponieważ często nie pozwala komuś wejść, gdy ktoś inny wychodzi. Poza tym stabilne bramki sensoryczne o pełnej wysokości często umożliwiają dostęp jednej osobie naraz, blokując się po wejściu jednej osoby. Jest czasami nazywany „Rotogate”, zwłaszcza w Chicago, gdzie jest używany na bezobsługowych wyjściach ze stacji Chicago „L” , a od początku XXI wieku jest również coraz częściej używany na stacjach metra w Nowym Jorku .Jednak w Europie „Rotogate” odnosi się do innego rodzaju bramy, która nie jest bramką obrotową. Istnieją dwa typy bramek obrotowych o pełnej wysokości, wysokie wejście/wyjście (HEET) i tylko wyjście. Różnica między nimi polega na tym, że kołowroty HEET mogą obracać się w obu kierunkach, umożliwiając w ten sposób ruch dwukierunkowy, podczas gdy kołowrotki tylko zjazdowe mogą obracać się tylko w jednym kierunku, umożliwiając ruch w jedną stronę. 

Generalnie bramki obrotowe tylko do wyjścia są powszechnie stosowane na stacjach komunikacji zbiorowej, aby umożliwić pasażerom opuszczenie systemu bez ingerencji w osoby wchodzące. Modele tylko do wyjścia są również używane w zamkniętych obszarach, takich jak parki rozrywki , ogrody zoologiczne lub parki rozrywki, aby umożliwić odwiedzającym opuszczenie, jednocześnie odmawiając wstępu tym, którzy nie zapłacili.

Kilka słów o bramkach sensorycznych
Przewiń na górę