Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Komornik a windykator

Kiedy pożyczamy pieniądze znajomemu lub prowadzimy interesy z kontrahentem, nie zastanawiamy się, czy będzie wypłacalny, zazwyczaj zakładamy, że tak. Jeżeli okazuje się, że termin spłaty minął, a my nadal nie otrzymaliśmy swoich pieniędzy, warto zastanowić się, jaki powinien być nasz następny krok.

Co zrobić z dłużnikiem?

WindykacjaW pierwszej kolejności warto zorientować się co jest przyczyną niedotrzymania obietnicy, wtedy można zastanawiać się do dalej. Gdy kontrahent wykazuje chęć spłaty, ale chwilowo nie dysponuje potrzebną kwotą pieniędzy, możemy dać mu trochę więcej czasu. Natomiast, gdy dłużnik celowo uchyla się od spłaty zobowiązania i unika z nami kontaktu, warto pomyśleć o współpracy z firmą windykacyjną, która z pewnością pomoże nam odzyskać pieniądze. Kiedy warto się zdecydować na taki krok? – jeżeli nasze dotychczasowe prośby, zarówno te telefoniczne, osobiste, jak i pisemne nie trafiają do dłużnika, windykacja to jedyne sensowne rozwiązanie. Niestety w dalszym ciągu bardzo często mylimy windykatorów z komornikami. Pamiętajmy, że windykator ma prawo wyłącznie negocjować i kontaktować się w celu ustalenia terminu spłaty lub rat, nie ma natomiast uprawnień, aby nachodzić dłużnika w domu lub straszyć go zajęciem majątku. Skuteczna windykacja to działania, które prowadzone są zgodnie z prawem oraz poszanowaniem reguł i norm etycznych. Takie normy ustalane są przez samych indykatorów. Każdy pracownik powinien przestrzegać Kanonu Dobrych Praktyk Rynku Finansowego. Pamiętajmy, że koszty windykacji ponosi dłużnik, jeżeli okazuje się osobą niewypłacalną, koszty zastępstwa procesowego niekiedy musimy wnieść my. Warto o to dopytać przed podpisaniem umowy, rzetelna windykacja zazwyczaj nie obarcza takimi kosztami osobę wnoszącą sprawę do egzekucji.

Firmy windykacyjne mają dobrą skuteczność i zazwyczaj nie trzeba wnosić sprawy do Sądu, nie mniej jednak nie warto decydować się na pierwszym lepszym biurem, najlepiej wcześniej sprawdzić jego reputację i opinię poprzednich klientów, co powinno być kluczowe podczas dokonywania decyzji.

Komornik a windykator
Przewiń na górę