Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Legalny zwrot podatku z Niemiec

W obecnych czasach praca za granicą nie jest niczym nadzwyczajnym, bo rocznie do Niemiec wyjeżdża nawet kilkadziesiąt tysięcy rodaków. Części z nich tam zostaje na kilka lat, a inni wracają po kilku miesiąca, by za jakiś czas znowu tam pojechać.

Kto może się ubiegać o zwrot podatków?

niemcy zwrot podatkuBez względu czy dana osoba pracuje w Polsce czy w Niemczech, to musi się rozliczać z odpowiednim Urzędem Skarbowym z tytułu uzyskanego podatku dochodowego. Niemieckie prawo podatkowe jest bardzo podobne do polskiego, dlatego nie powinno być większych problemów z rozliczeniem się. Jeżeli miejscem pracy danej osoby były Niemcy zwrot podatku można uzyskać pod warunkiem, że było to zatrudnienie na podstawie opodatkowanej umowy. Niemiecki pracodawca opłaca za pracownika zaliczki na podatek dochodowy do odpowiedniego fiskusa, a pracownik w kolejnym roku może się z nich rozliczyć. Jeżeli były one odprowadzane w wyższej kwocie, to pracownikowi będzie przysługiwał zwrot, jeżeli natomiast były one zaniżone, to konieczna będzie dopłata. W Niemieckim prawe podatkowym istnieje jeszcze zapis mówiący, że osoby pracujące na terenie Niemiec dłużej niż sto osiemdziesiąt trzy dni w roku, mogą korzystać z rozliczenia nieograniczonego, czyli z wielu rodzajów ulg. Mogą one dotyczyć kosztów dojazdu do pracy czy z utrzymaniem w Niemczech. Dzięki temu zwrócony podatek będzie jeszcze wyższy. W tym celu należy złożyć stosowne dokumenty w odpowiednim Urzędzie Skarbowym lub wysłać je tam za pośrednictwem poczty. Im szybciej się je złoży, tym szybciej otrzyma się pieniądze.

Osoby, które kompletnie się nie znają na rozliczaniu podatku z Niemczech, mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy biur rachunkowych, które niemalże od ręki są w stanie wykonać takie rozliczenie. Przeważnie taka usługa kosztuje około 100 zł.

Legalny zwrot podatku z Niemiec
Przewiń na górę