Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Metody filtracji wody w akwarium

Na dnie akwarium bardzo często gromadzą się zanieczyszczenia. Są to nieczystości pochodzące z karmienia rybek (zawsze dzieje się tak, że nie cały pokarm zostaje zjedzony i jego część ląduje właśnie na dnie). Dodatkowo ryby wydalają amoniak, co jest charakterystyczne dla zwierząt wodnych (zarówno słodkowodnych jak i morskich).

Filtracja mechaniczna usuwająca zanieczyszczenia fizyczne

filtr do akwarium sklep internetowyAby pozbyć się zanieczyszczeń z akwarium, konieczne jest zamontowanie filtra. Ma on na celu nie tylko usuwanie zanieczyszczeń, ale też podmienianie wody na nową, świeżą i przejrzystą. Co około 2 – 3 tygodnie warto wymieniać od 20 do 30% wody znajdującej się w akwarium. To na pewno usprawni filtrację, rozrzedzi znajdujące się w wodzie zanieczyszczenia. Obecnie na rynku dostępne są tzw. filtry kaskadowe, które sprawdzają się bardzo dobrze. Zapewniają one spory ruch wody, a oprócz tego prowadzą do jej napowietrzenia. Taki filtr do akwarium sklep internetowy można kupić już za kilkadziesiąt do kilkuset złotych. Inną opcją, która pomaga w napowietrzaniu, jest deszczownica. Zdarza się, że w danym akwarium dość szybko rozwijają się glony. Te z kolei prowadzą do zazielenienia wody, a także powstania nieprzyjemnego zapachu. Wtedy dobrym wyborem będzie zakup filtra posiadającego specjalną lampę UV. Ogólnie rzecz biorąc, filtry do akwarium można podzielić na trzy rodzaje, w zależności od tego, jaką metodę filtracji stosują.

Do wyboru są urządzenia wykorzystujące filtrację mechaniczna, biologiczną oraz chemiczną. W przypadku filtracji mechanicznej z wody usuwane zostają wszelkie zanieczyszczenia fizyczne. Chodzi tutaj o drobinki, brud, kurz, resztki przemiany materii. W filtrach mechanicznych bardzo często znajdują się wymienne wkłady, a te z kolei wykonywane są z flizeliny, włókna syntetycznego czy też nylonu.

Metody filtracji wody w akwarium
Przewiń na górę