Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Polecane badanie predyspozycji genetycznych

Pacjenci z ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami, mają często dokładnie badany kod genetyczny, gdyż wszelkie schorzenia są wynikiem specyficznych mutacji. Dzięki takim badaniom, wiemy jakie geny odpowiadają na przykład za chorobę Dawna.

Jak określić predyspozycje genetyczne?

kompleksowe badanie predyspozycji genetycznychNa świecie występuje nawet kilkaset tysięcy przeróżnych ciężkich chorób genetycznych, z których większość nie jest dokładnie poznana. Po latach badań, wiadomo jakie geny odpowiadają za ich występowanie, ale nie wiadomo dlaczego doszło do konkretnej mutacji oraz jak skutecznie leczyć i wyleczyć pacjenta. W związku z tym tysiące osób żyją z danym schorzeniem, mając nadzieję na cudowny lęk. Dzisiejsza medycyna ma też wiele możliwości prewencyjnych, dzięki którym można skutecznie uchronić się przed zachowaniem lub znacząco zmniejszyć ryzyko przed pojawieniem się choroby. Kompleksowe badanie predyspozycji genetycznych jest podstawowym krokiem, jakie powinna wykonać osoba, mająca w rodzinie chorych na ciężkie schorzenia. Przeważnie wykonywane ono jest pod kątem nowotworów, które bardzo często są dziedziczenie. Nie mniej jednak takie badanie jest też prowadzone pod kątem cukrzycy, miażdżycy, otyłości czy udarów lub zawałów. Pacjent otrzymuje wyniki w formie czytelnego raportu, z którego jasno wynika, do jakich chorób ma predyspozycje i jak może im przeciwdziałać. To bezcenna wiedza, która może pomóc wielu pacjentom w zachowaniu zdrowia, a nierzadko także przeżycia. Badania nie są bolesne, a dają rzetelne wyniki.

Jeżeli chodzi o cenę badania pod kątem predyspozycji genetycznych,  to zależy ona od ilości chorób jakie są brane pod uwagę. W związku z tym, badanie może kosztować dwieście lub nawet dwanaście tysięcy złotych. Na wynik badania czeka się od kilku do kilkunastu dni.

Polecane badanie predyspozycji genetycznych
Przewiń na górę