Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Porównanie standardów życia

kurier

Przez ostatnie 10 lat z naszego kraju wyjechało i wyjeżdża ciągle naprawdę ogromna ilość osób. Osoby te to z reguły nie ludzie zamożni, lub nawet z klasy średniej, ale ludzi, którzy nie mogą dać sobie rady u nas w kraju, lub po prostu od życia oczekują czegoś więcej, niż tego, co mogą osiągnąć u nas w naszym kraju z ich wykształceniem, a przecież nie każdy musi być prezesem firmy.

Standardy życia, ze względu na siłę gospodarek różnych państw są bardzo różne.

kurierCo więc ma aż taki wpływ, że paczki do Anglii to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz? Przesyłki do Anglii zdominowały rynek przesyłek zagranicznych z naszego kraju, do doskonale pokazuje, gdzie najwięcej naszych wyemigrowało. Dzięki temu powstała również dość dobrze dochodowa dziedzina kurierska jaką jest kurier do Anglii. Osoba taka jeździ po kraju, zbiera przesyłki do Wielkiej Brytanii i jeździe dostarczyć wszystko do odbiorców. Co jednak najbardziej skusiło naszych rodaków i nie tylko do wybrania tamtego kraju? Po pierwsze mocny przelicznik waluty. Waluta, która niemal od roku 1997 ciągle utrzymuje się na poziomie powyżej pięciu złotych (z wyjątkiem 2010 roku). Dzisiaj funt jest niemal po 6złotych jako cena giełdowa, w kantorach cena ta może być jeszcze wyższa. Standard życia, dzięki mocnej walucie jest naprawdę na wysokim poziomie. Ludzie tam, zarabiają niemal tyle samo funtów co my złotówek, co daje to nam? Ano to, że zarabiamy niemal sześć razy mniej, niż zarabiają właśnie Anglicy. Minimalna pensja dzisiaj w Anglii to około 1120 funtów, czyli w dzisiejszym przeliczniku to jakieś 6720 złotych – minimalna krajowa! A u nas to ok 1400złotych. No dobrze, ale może być tak, że wszystko jest też tam 6 razy droższe. Otóż nie. Pensje, mimo że są około 5 razy większe, to ceny są niemal identyczne jak w naszym kraju, zaczynając od butów i jedzenia na samochodach kończąc. Jedyne, co ja spotkałem droższego w Anglii, to pokoje. Za pokój w sezonie należy zapłacić od 30 funtów tygodniowo, co daje ok 200zł.

Jak za pokój to dużo. Po za tym chleb kupujemy za nawet 70 pensów, i wiele różnych artykułów również, na przykład szynkę, alkohol lub śrubokręt. Można też trafić do bardzo tanich sklepów z odzieżą, które mimo wszystko są niezłe jakościowo, szczególna jest jedna z sieci ubrań. 

Porównanie standardów życia
Przewiń na górę