Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Problemy ze słuchem kolejną chorobą cywilizacyjną

Problem z niesłyszeniem czy niedosłuchem jest w Polsce bardzo poważny. Osoby takie mają mocno ograniczoną komunikację ze światem zewnętrznym. Mało kto bowiem w naszym społeczeństwie zna język migowy, a z drugiej strony nie każdy niesłyszący potrafi czytać z ruchu warg.

aparat słuchowyChodzenie zawsze z kartka i długopisem pod ręką również jest dość uciążliwe, a raczej i nie wykonalne. Wprawdzie wprowadza się szereg udogodnień dla osób niesłyszących takich jak specjalne audycje telewizyjne, szkoły czy klasy dostosowane do ich potrzeb, jednak to wciąż mało. Najlepszym rozwiązaniem są aparaty słuchowe. Ich użytkowanie jest całkiem łatwe i przyjemne, a to dzięki bardzo niewielkim gabarytom urządzenia, które można zmieścić w małżowinie. W skład takiego maleńkiego sprzętu wchodzi mikrofon, wzmacniacz i słuchawka. Stosowanie tego urządzenia pozwala osobie niesłyszącej na wzmocnienie dźwięków z otoczenia i co za tym idzie na usłyszenie ich. Nowoczesne aparaty słuchowe nie tylko wzmacniają dźwięki dochodzące ze świata, ale także pozwalają na ich wyodrębnianie, dzięki czemu można wzmocnieni pewne dźwięki a wyciszyć inne. Zwiększa to zarówno komfort słuchania jak i mówienia osoby niesłyszącej. Stosowanie aparatów słuchowej jest teraz bardzo przyjemne nie tylko ze względu na ich rozmiar, ale także dlatego, że zmieniła się świadomość społeczna, teraz ludzie już nie patrzą się dziwnie na osobę z aparatem słuchowym, nie jest ona w żaden sposób alienowana z grupy.

Dodatkowo do tego rodzaju sprzętu specjalistycznego jest bardzo łatwy, raz że produkcja aparatów odbywa się w Polsce dwa, że są one refundowane. Wszystko to sprawia, że osoba niesłysząca może prowadzić względnie komfortowe życie i w pełni realizować się zarówno zawodowo jak i społecznie, a jej niepełnosprawność z niczego jej nie wyklucza.

Problemy ze słuchem kolejną chorobą cywilizacyjną
Przewiń na górę