Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Projektowanie ogrodów w pionie

W czasach kiedy moda przejęła wzory roślinne, a zbieranie kwiatów czy uprawianie pięknych ogrodów stało się niezwykle modne, zaistniała większa potrzeba na specjalistów w tej materii. Projektanci ogrodów mają nie tylko więcej pracy u klientów, ale i nowe sposoby aranżacji do zgłębienia.

Jak zaprojektować piękny ogród w pionie

projektowanie ogrodów wertykalnychŻycie w dużym mieście często wiąże się z niewielką przestrzenią mieszkalną. Co więc zrobić, kiedy chcemy zazielenić nieco naszego mieszkania, ale brakuje podłogi by obstawić ją donicami i kwietnikami? Rozwiązaniem jest stelaż do ogrodu wertykalnego. Do wyboru są wiszące, stojące, na kółkach, duże małe. Z powodzeniem można samemu zaaranżować tego typu ozdobę mieszkania. Jednakże coraz więcej biur, banków, urzędów również decyduje się na takie instalacje. Wówczas do takiej roboty niezbędny jest projektant. Projektowanie ogrodów wertykalnych może wydawać się proste. Ot, zawiesić stelaż, powkładać kwiaty i gotowe. Nic bardziej mylnego. Pionowy ogród to nie zwykły kwietnik. To złożona kompozycja roślin, które nie będą sobie wzajemnie przeszkadzały, takich które mają podobne wymagania odnośnie podłoża, wilgotności powietrza i nasłonecznienia. Pod uwagę również trzeba wziąć samo pomieszczenie, gdzie zawiśnie instalacja. Rośliny tropikalne nie zawsze dadzą sobie radę w dużym przewiewnym holu gdzie zimą temperatura osiąga niskie temperatury. Kwiaty naturalnie rosnące w niższych sferach lasów deszczowych, nie nadają się do mocno nasłonecznionego pomieszczenia z przeszklonym dachem. 

O ile w domowym zaciszu swoje własne błędy możemy naprawić, a martwą roślinkę zastąpić żywą, tak projektant ogrodu na zlecenie musi uniknąć takich sytuacji. Ogród wertykalny to świetna forma urozmaicenia nudnej, biurowej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że to żywe rośliny, które wymagają takiej samej pielęgnacji jak te w klasycznych doniczkach.

Projektowanie ogrodów w pionie
Przewiń na górę