Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Proste i skuteczne uzdatnianie wody

Woda płynąca z naszego kranu koniecznie musi spełniać pewne normy, aby można było bez obaw używać jej w gospodarstwie domowym zarówno do mycia, higieny, jak i do gotowania. Jeśli w wodę zaopatrują nas wodociągi, to one odpowiedzialne są za jej uzdatnianie. Jeśli jednak czerpiemy wodę z własnego ujęcia, konieczny będzie zakup odpowiednich filtrów oraz jej uzdatnianie.

Jak działa stacja do uzdatniania wody?

stacja uzdatniania wodyWoda z wodociągów niestety najczęściej pozostawia wiele do życzenia, jednak jest to woda bezpieczna do użytkowania. Jeśli jednak wodę pobieramy ze studni, wymagać ona będzie specjalnej filtracji. Pierwszym etapem będzie filtr mechaniczny, który pozwoli na oczyszczenie wody z większych zanieczyszczeń, takich jak piasek czy rdza. Kolejne etapy filtrowania i uzdatniania wody umożliwi nam stacja uzdatniania wody. Jest to dość duże urządzenie, które jednak pozwoli na kompleksowe poprawienie parametrów wody, niezależnie od tego, jakiej jakości wodą dysponujemy. Punktem wyjścia dopasowania stacji do własnych potrzeb jest oczywiście zbadanie parametrów użytkowanej przez nas wody. Na podstawie wyników analizy wody będzie można dobrać najbardziej efektywny sposób filtracji. Stacja uzdatniania wody zbudowana jest z kolumny ciśnieniowej, w której znajduje się złoże filtracyjne. Jeśli woda jest naprawdę złej jakości, może okazać się, że będzie wymagała filtrowania przez kilka rodzajów złoża, dlatego kolumn ciśnieniowych może być więcej. Do sterowania całością służy jednostka sterująca, natomiast za regenerację złoża filtracyjnego odpowiada kolumna na roztwór regeneracyjny. Jest ona konieczna do regularnego płukania złoża, ponieważ samo złoże wymienia się raz na kilka lat (w zależności od zastosowanego materiału).

Gdzie najlepiej umieścić stację uzdatniającą wodę w domu? Jest kilka warunków, jakie musi spełnić to pomieszczenie. Przede wszystkim jak najbliżej wejścia instalacji wodnej do budynku. Konieczne jest zapewnienie w pomieszczeniu dodatniej temperatury przez cały rok. Potrzebne będzie także miejsce odpływu popłuczyn z płukania złoża (studzienka, kratka) oraz dostęp do prądu.

Proste i skuteczne uzdatnianie wody
Przewiń na górę