Rodzaje rozrzutników rolniczych

Stosowanie nawozów oraz środków ochrony roślin na polach uprawnych to chleb powszedni każdego rolnika. W takim właśnie celu w większości gospodarstw rolnych prędzej czy później potrzebny będzie rozsiewacz do nawozów. Przed jego zakupem warto się jednak zastanowić nad wyborem właściwego modelu, ponieważ poszczególne urządzenia różnią się zasadą działania, precyzją oraz łatwością w obsłudze.

Rozrzutnik nawozów – jaki wybrać?

rozsiewacze nawozówRolnictwo nierozerwalnie wiąże się z posiadaniem zaplecza określonych maszyn rolniczych ułatwiających pracę, szczególnie na dużych powierzchniach. Jedną z takich maszyn są rozsiewacze nawozów, które sprawdzają się na polach uprawnych czy w sadach. Urządzenia te pozwalają na łatwe i precyzyjne dawkowanie nawozu wszędzie tam, gdzie jest to konieczne. Zakup rozrzutnika do nawozów musi być jednak dobrze przemyślany, a urządzenie dopasowane do potrzeb użytkownika, ponieważ przedział cenowy tych maszyn jest naprawdę spory. Na początek warto rozróżnić dwa typy rozsiewaczy różniące się sposobem montowania do ciągnika. W tej kategorii wyróżniamy rozsiewacz nawozów zawieszany i przyczepiany (ciągniony). Rozsiewacz zawieszany montowany jest do ciągnika za pomocą specjalnego mechanizmu, natomiast przyczepiany posiada własną oś z kołami i jest ciągnięty przez ciągnik. Ze względu na zasadę działania rozsiewacze dzielimy na tarczowe (jednotalerzowe i dwutalerzowe), wahadłowe i pneumatyczne. Modele jednotalerzowe są atrakcyjne cenowo, jednak precyzja ich pracy zależy od doświadczenia użytkownika. Są to urządzenia, które bez odpowiedniej wiedzy trudno precyzyjnie ustawić. Dużo prostsze w obsłudze i bardziej precyzyjne są modele dwutalerzowe, za czym jednak idzie znacznie wyższa cena.

Pamiętajmy, aby mierzyć siły na zamiary i w przypadku wyboru właściwego rozrzutnika do nawozu dopasować urządzenie do potrzeb. Jeśli uprawiamy rośliny na własny użytek korzystniej będzie zainwestować w tańszy rozsiewacz jednotalerzowy. Jeśli jednak prowadzimy uprawę w celach zarobkowych, inwestycja w model lepszej klasy z pewnością się zwróci.

Rodzaje rozrzutników rolniczych
Przewiń na górę