Różne listwy z MDF i ich montaż

 

Listwy przypodłogowe są ważnym elementem wykończenia wnętrza. Pełnią one równocześnie różne role: ukrywają szczeliny dylatacyjne, zasłaniają nierówno pomalowany lub tapetowany dół ściany, a także chronię tęże ścianę przed zabrudzeniem i uszkodzeniem podczas sprzątania czy np. od butów w przedpokoju.

Jakość listew MDF

listwy mdfNa rynku dostępne są dwa warianty listew zrobionych z MDF. Czy lepiej jest wybrać ten materiał zamiast drewna? Są z pewnością znacznie tańsze, nie mają sęków, nierówności – łatwiej jest zrobić listwę z MDF niż znaleźć odpowiedniej jakości drewno. Jednak listwa listwie nierówna. Najtańsze wykonane są z materiału pokrytego folią. Nie jest to zbyt trwałe rozwiązanie i łatwo chłonie wilgoć, dlatego trzeba je wymieniać co najwyżej kilka lat. Drugi wariant to listwy lakierowane, nieco droższe. Ich cena zależy od wysokości oraz od tego, czy są one wilgocioodporne. Jeśli szukamy bardzo trwałego, estetycznego rozwiązania, a przy tym odpornego na działanie wilgoci, wybierzemy solidne listwy MDF wilgocioodporne, które można zamontować także w kuchni. Standardowo takie listwy są białe – to modny kolor i pasuje do bardzo wielu wnętrz. Montaż najtańszych listew odbywa się na kołki montażowe, a droższych na kołki i klej. Z tych dwóch rozwiązań klej jest lepszy, ponieważ listwa jest na stałe przytwierdzona do ściany. W przypadku kołków, kiedy listwa zacznie pracować i rozszerzać się pod wpływem wilgoci, możliwe jest, że jedna będzie wypychać drugą.

Listwy z MDF występują w różnych wariantach wysokości. Do wyboru mamy listwy bardzo proste oraz te dekoracyjne, które stanowią rewelacyjne uzupełnienie klasycznego wnętrza. Jeśli ich kolor się nam znudzi albo uznamy, że biel nie jest dla nas, to bez większego problemu możemy takie listwy przemalować.

Różne listwy z MDF i ich montaż
Przewiń na górę