Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Rzep do wszycia

W pasmanteriach znajdziemy mnóstwo przyborów do szycia i sposobów na zapinanie kurtek czy bluzek. Najczęściej wykorzystywane są guziki i zamki błyskawiczne, ale można też do tego celu używać specjalnych taśm rzepowych.

Jak wykorzystać rzep do wszycia?

rzep taśma do wszyciaPrzeważnie producenci odzieży sportowej stosują rzepy w modelach kurtek czy spodni, gdyż są one praktyczne. Nie odrywają się jak guziki i nie zacinają jak w przypadku zamków błyskawicznych. Rzep taśma do wszycia jest niewidoczna po zamocowaniu i nie powoduje odkształcenia materiału, bo jest cienka. Składa się z dwóch elementów, które łączą się ze sobą na kilka sposobów. Ze względu na rodzaj rzepu, można wyróżnić kilka rodzajów, a mianowicie typu haczyk i pętelka, grzybek i welur czy pętelka nieczesana. Pomimo swojej niepozornej budowy, rzepy są bardzo mocnym sposobem łączenia elementów. Do tego są trwałe i praktyczne w zastosowaniu. Można je wszyć do kurtki przy mankietach czy ściągaczach u dołu, sprawdzają się w spodniach na narty czy nawet w butach sportowych. Zastosowanie rzepu znajdziemy również w akcesoriach do ćwiczeń, na przykład obciążenia na kostki i ręce są umieszczone na taśmie zakończonej rzepem. Takę plecaki dla dzieci mają wszyte w niektórych miejscach rzepy, dzięki czemu wszystkie otwierane elementy są dobrze zamocowane w trakcie użytkowania. Jednak nie tylko w przemyśle taka taśma znajduje zastosowanie, bo można ją wykorzystać także w domu. Najczęściej znajduje ona zastosowanie w firanach i zasłonach, które wiesza się na karniszach.

Taśmy rzepowe nie są drogim produktem, dlatego też są tak szeroko stosowane. Sprzedawane są na metry bieżące, więc możemy kupić ich dowolną długość. Najtańsze modele kosztują zaledwie złoty czterdzieści za metr, a najdroższe sięgają kilku złotych.

Rzep do wszycia
Przewiń na górę