Wybór podzespołów i ich dopasowanie w trakcie składania komputera było odwiecznym problemem, z jakim zmagali się ci gracze, którzy preferowali własnoręczne budowanie maszyn. Często okazywało się iż podzespoły nieszczególnie dobrze współpracują ze sobą, lub mają dość specyficzne wymagania.
Budowa komputera wedle specyfikacji
Zdarzało się iż płyty główne obsługiwały wyłącznie procesory od jednego producenta lub kości pamięci o określonym taktowaniu, więc złożona maszyna działała znacznie wolniej niż powinna, lub nie uruchamiała się w ogóle. Ci gracze, którzy nie mieli zbyt dużej wiedzy o składaniu komputerów preferowali więc skorzystanie z usług serwisu składającego komputery na zamówienie wedle wymagań klienta. Zamówienie mogło być bardzo proste, i obejmować maksymalną cenę jaką osoba zamawiająca chciała przeznaczyć na maszynę, oraz jej osiągi, upraszczane często do możliwości obsługi konkretnego tytułu. Serwis natomiast przygotowywał kilka wariantów maszyny do złożenia, zwykle omawiając z klientem możliwości i osiągi każdego z nich. Była to również preferowana metoda zamawiania nowych komputerów przez duże firmy, składające obszerne zamówienia na sprzęt biurowy, nie posiadający zastraszających osiągów komputerów gamingowych aczkolwiek będący od nich znacznie bardziej stabilny.
Zamówienie wykonywane było z podzespołów będących bezpośrednio w magazynie serwisu, więc realizowane było bardzo szybko, zazwyczaj w przeciągu kilku dni od jego złożenia i ustalenia szczegółów osiągów zamawianego komputera. Tak złożone komputery często były o wiele tańsze niż gotowe zestawy, głównie ze względu na możliwość zastosowania mniej znanych, tańszych podzespołów o równie dobrych osiągach jak te, posiadane przez części najbardziej rozpoznawalnych producentów.