Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Solidne i bezpieczne szalunki do stropów

W budynkach mieszkalnych większość popularnie wykorzystywanych stropów wymaga wykonania wylewki betonowej. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z konstrukcją całkowicie monolityczną, czy stropem wykonanym w technologii gęstożebrowej lub płytowej, konieczne jest zadbanie o odpowiednie podparcie konstrukcji. Szalunek wykonuje się przed rozpoczęciem prac, a można usunąć go po około trzech tygodniach od ich zakończenia.

Elementy szalunków stropowych

szalunki stropoweJednym z elementów, bez których szalunki stropowe nie mogłyby istnieć, są słupy. Wykonuje się je ze stalowych kształtowników, najczęściej o przekroju okrągłym. Najczęściej zbudowane są z trzech elementów – dwóch zazębionych ze sobą profili łączonych specjalną zatyczką oraz głowicy, której regulacja jest możliwa dzięki nagwintowanemu trzpieniowi. Z drugiej strony głowica zakończona jest specjalnym profilem ceownikowym, dzięki czemu zachowane jest stabilniejsze podparcie dla dybli. Dyble to wykonane z drewna belki podłużne, których zadaniem jest stanowienie podparcia dla deskowania lub prefabrykowanych elementów budowy stropu. Dyble najczęściej mają kształt dwuteowników, co zapewnia lepsze przenoszenie naprężeń ze stropu na słupy nośne. Kolejnym elementem szalunków stropowych są płyty lub deski. Układa się je bezpośrednio pod stropem w taki sposób, aby ich górna powierzchnia znajdowała się na tej samej wysokości, co dolna powierzchnia stropu.

Montaż szalunków powinien odbywać się z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa. Najczęściej, przed przystąpieniem do układania stropu, wykonuje się jeszcze dodatkowe sprawdzenie, czy tymczasowa konstrukcja jest wykonana prawidłowo. Jest to konieczne, ponieważ nawet strop nad niewielkimi pomieszczeniami waży tysiące kilogramów, co jest bardzo dużym obciążeniem.

Solidne i bezpieczne szalunki do stropów
Przewiń na górę