Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Sposób rekrutacji do szkół

Pierwszymi nauczycielami dzieci są ich rodzice, którzy z czasem zejdą na drugi plan, ponieważ  ich rolę przejmą opiekunowie w przedszkolu czy pedagodzy w szkole. Nauka w szkole trwa przez wiele lat, ale obowiązkowa jest jedynie na poziomie podstawowym.

Jak są zapisywane dzieci do szkół?

rekrutacja do szkoły podstawowejKażde dziecko ma kilka przełomowych momentów w swoim życiu, choć początkowo w pierwszych latach są one kierowane przez rodziców. To oni zapisują malucha do żłobka, przedszkola, a potem do szkoły podstawowej. W dwóch pierwszych placówkach dziecko jest mało świadome tego co się dzieje, ale za to od momentu pójścia do szkoły, staje się on pełnoprawnym uczniem. Jednak zanim maluch przekroczy mury danej szkoły, to jego rodzice muszą wziąć udział w rekrutacji, którą prowadzi każda szkoła. Jeżeli interesuje nas jak przebiega rekrutacja do szkoły podstawowej Łódź, ale także inne miasta prowadzą zapisy elektroniczne. Dziś nie trzeba odwiedzać każdej placówki z osobna, aby złożyć dokumenty, bo wszystkie sprawy załatwia się elektronicznie. W każdym mieście uruchomione są specjalne platformy, na których trzeba zarejestrować dziecko i przesłać wszystkie wymagane dokumenty. Przy rekrutacji do szkoły podstawowej, rodzice muszą udokumentować miejsce zamieszkania dziecka, swojej pracy czy wskazanie trzech dowolnych szkół, do których ubiegamy się o przyjęcie dziecka. Obecnie na identycznych zasadach jest prowadzona rekrutacja do przedszkoli, z tym, że tak jest potrzebne jest zaświadczenie od lekarza o wykonanych obowiązkowych szczepieniach.

W Łodzi znajduje się około dwustu szkół podstawowych, które prowadzą rekrutację w ten sam sposób, czyli przez specjalny system elektroniczny. Jest to duże ułatwienie dla rodziców. ponieważ w dowolnym momencie mogą dopełnić wszelkich formalności.

Sposób rekrutacji do szkół
Przewiń na górę