Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Świeca z naturalnego wosku

Świece wykonane z parafiny nie mają zbyt wielu zalet. Najczęściej są używane dlatego, iż nie ma łatwo dostępnej alternatywy, gdyż świece z naturalnego wosku pszczelego są bardzo drogie, i zazwyczaj dostępne w ograniczonych ilościach. Ich jedyną zaletą jest bodaj fakt, iż świece parafinowe są bardzo tanie.

Najlepsze świece zapachowe i ozdobne

modne świece z wosku sojowegoOgromną wadą takich świec jest jednak ich zapach, niekoniecznie przyjemny, oraz duża ilość szkodliwych substancji, wydzielanych podczas spalania. Dym parafinowy może podrażniać osoby o małej wytrzymałości na opary spalinowe, toteż w coraz większej ilości lokali takie świece nie są już używane. Alternatywą dla nich stają się ostatnio modne świece z wosku sojowego, które mimo podobnej ceny są o wiele lepsze, i znacznie bardziej ekologiczne niż parafinowe świece. Odlewane są z wosku pozyskiwanego z oleju sojowego, który rozkłada się stosunkowo szybko, jest całkowicie naturalny, w przeciwieństwie do parafiny tworzonej z ropy naftowej, i może być mieszany z najróżniejszymi ekstraktami zapachowymi by tworzyć zróżnicowane kompozycje, pasujące do dużych lokali i domowego zacisza. Sojowe świece wykonywane są bardzo często w całości ręcznie, co dla wielu osób jest zdecydowanie dużą zaletą, i palą się wielokrotnie dłużej, gdyż wosk sojowy ulega topnieniu znacznie wolniej niż parafina, pozwalając na wielokrotne używanie świec sojowych zamiast ciągłej ich wymiany.

Sojowe świece, mimo iż wykonywane niemal zawsze ręcznie, nie należą do szczególnie drogich. W porównaniu do świec z wosku pszczelego są znacznie bardziej opłacalne, i mają dłuższy czas spalania. Mogą również być utylizowane po użyciu bez najmniejszego problemu, z racji iż wykonane są z ekologicznego, nieszkodliwego dla otoczenia wosku.

Świeca z naturalnego wosku
Przewiń na górę