Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Tania siła robocza napływa do Polski

pracownicy z Azji

Do tej pory najczęściej mówiło się o wyjazdów Polaków do pracy za granicę. To Polacy szukali lepszej pracy oraz lepszych finansów za granicami naszego kraju.

Pracownicy z Azji to coraz powszechniej spotykani pracownicy na polskim rynku pracy

pracownicy z AzjiDużo mówiło się też o tym, że na przykład mieszkańcy Niemiec czy Wielkiej Brytanii są coraz bardziej niezadowoleni z naszej obecności w ich kraju oraz z faktu, iż wykonujemy tam prace zabierając im w ten sposób możliwości zarobku. Teraz to my zaczynamy powoli odczuwać jak to jest kiedy do kraju napływają pracownicy, gotowi podjąć pracę za mniejsze pieniądze niż Polacy a zatem są bardziej atrakcyjni dla pracodawców. Jak pokazują badania Polska jest bardzo dobrym i często wybieranym kierunkiem przez pracowników na przykład z Azji. Coraz częściej w polskich przedsiębiorstwach znajdują też zatrudnienie pracownicy na przykład. z Mołdawii. Właściwie we wszystkich większych miastach w Polsce powstały już także Agencje pracy tymczasowej zajmujące się wyłącznie sprowadzaniem pracowników z zagranicy oraz organizacją im w naszym kraju pracy oraz miejsca zamieszkania. Znając historie opowiadane przez Polaków pracujących w Anglii, sytuacja obcokrajowców zatrudnianych w Polsce wygląda podobnie jak Polaków przebywających w Anglii. Nie mają oni zbyt wygórowanych wymagań co do warunków zatrudnienia czy też zamieszkania. Bardzo często podejmują pracę za takie stawki za które bardzo niewielu Polaków zdecydowało by się pracować i na tym polega ich przewaga. Niestety, trudna sytuacja rynkowa zmusiła przedsiębiorców do szukania oszczędności na wszelkie możliwe sposoby i dlatego też pracownicy z Azji czy Mołdawii są tak chętnie przez nich zatrudniani. Jak przyznają przedstawiciele jednej z agencji pracy tymczasowej, trudniącej się między innymi w organizowaniu pracy dla obcokrajowców z Torunia, coraz większa liczba przedsiębiorców zgłasza zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników.

Poszukują ich właściwie wyłącznie właściciele i przedstawiciele fabryk czy hurtowni gdyż przyjeżdżające do nas osoby są zazwyczaj bez wykształcenia i mogą wykonywać jedynie prace fizyczne. 

Tania siła robocza napływa do Polski
Przewiń na górę