Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Wada wzroku dawniej i dziś

Polecenie lekarza, aby nosić okulary jeszcze kilkadziesiąt lat temu traktowane było jak wyrok. Niektórzy z nas być może mieli okazję obejrzeć okulary noszone przez naszą babcię albo prababcię. Składały się na nie ciężkie, najczęściej metalowe oprawki, które opierając się na nosie, odgniatały na nim ślad, a także grube, wielowarstwowe szkła.

Dziś wada wzroku to nie problem!

Soczewki kontaktoweOsoba nosząca okulary spotykała się z różnego rodzaju upokorzeniami – dzieci były wyśmiewane w szkole, na dorosłych patrzono z ledwo skrywanym politowaniem. Automatycznie wykluczani byli oni z możliwości uprawiania wielu sportów i zatrudniania się w różnych zawodach. Dziś bardzo często nawet nie widać, że dana osoba ma wadę wzroku. Wystarczy, że lekarz okulista dopasuje jej odpowiednie szkła kontaktowe. Soczewki spotykane są coraz częściej zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Ich zakładanie na samym początku może sprawiać nieco trudności, jednak po kilkunastu założeniach soczewek, każdy będzie w stanie robić to w mniej niż kilka minut. Jak do wszystkiego, wystarczy do tego jedynie nieco wprawy i determinacji – a pamiętajmy, że naprawdę warto, gdyż szkła kontaktowe to olbrzymie udogodnienie każdej dziedziny życia codziennego. Szeroki asortyment szkieł o przeróżnych właściwościach oraz okresie, w którym powinny znajdować się na oczach, powoduje, że coraz więcej ludzi sięga po to ułatwienie. Któż kiedyś przewidziałby, że w dzisiejszych czasach będzie można kompletnie odmienić swój kolor oczu, stosując na przykład szkła freshlook dimensions? Należy wspomnieć, że dodatkowo zapewniają one pogłębienie barwy oczu, co dodaje nam jeszcze więcej uroku. Osoby, które często odczuwają tak zwany piasek pod powiekami, mogą temu łatwo zapobiec stosując soczewki nawilżające oko, takie jak na przykład air optyx aqua.

Dla osób pracujących dużo przy komputerze albo spędzających czas na świeżym powietrzu idealnym wyborem będą też szkła z serii acuvue oasys. Wybór na rynku jest olbrzymi. Pozostaje tylko skonsultować się z lekarzem i wybrać odpowiednie szkła.

Wada wzroku dawniej i dziś
Przewiń na górę