Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Zalety progów zwalniających

Nadmierna prędkość często bywa przyczyną wielu tragicznych wypadków na drogach, dlatego też w niektórych miejscach stosuje się oprócz znaków informujących o dopuszczalnej prędkości specjalne blokady które uniemożliwiają rozpędzenie pojazdu do niebezpiecznych prędkości. Są one spotykane zazwyczaj na parkingach lub w strefie zamieszkania. Aby ominąć taki obiekt należy zredukować prędkość do minimalnej po to aby uniknąć poważnego uszkodzenia samochodu.

Zmniejszenie prędkości – zalety progów na jezdni

progi zwalniająceMówiąc o ograniczeniach prędkości musimy mieć świadomość, iż nie wszyscy kierowcy stosują się do umieszczonych znaków. Jest to spowodowane przede wszystkim ich brawurą oraz lekkomyślnością. Aby skutecznie rozwiązać ten problem w miejscach gdzie występuje podwyższone ryzyko wypadku, stosuje się progi zwalniające. Są to specjalne wzniesienia wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych lub betonu, które zmuszają kierowcę do przestrzegania w takim miejscu ograniczeń prędkości w celu zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ruchu. Takie progi są mocowane do nawierzchni jezdni za pomocą bardzo wytrzymałych śrub, dzięki czemu nie są one w stanie zmienić swojego położenia i właściwie pełnią swoją rolę. Są one dodatkowo oznakowane poprzez pomalowanie ich w specjalne barwy, dzięki czemu każdy kierowca może je bez problemu zauważyć i odpowiednio wcześniej zareagować. Bardzo ważnym elementem są także umieszczone w ich pobliżu znaki informujące o znajdowaniu się w danym miejscu takiego progu. Dlatego też jeśli jesteśmy osobami odpowiedzialnymi za projektowanie dróg wewnętrznych warto pomyśleć już na etapie ich projektowania o zamontowaniu takich progów, które z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa ich użytkowników.

Jak zatem widać, zamontowanie specjalnych progów na jezdni przyczynia się do skutecznego przestrzegania ograniczeń prędkości, dzięki czemu w takich miejscach jest o wiele bezpieczniej. Opisane powyżej rozwiązanie pozwoli nam zachować bezpieczną prędkość, która jest najważniejsza podczas prowadzenia pojazdu.  

Zalety progów zwalniających
Przewiń na górę