Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Zastosowanie halonów w systemach przeciwpożarowych

Aktualnie na polskim rynku jest wiele środków gaśniczych do wyboru. Wśród nich znajdują się oczywiści zwykłe gaśnice proszkowe, systemy wodne, ale nowością jest gaz FM-200. Jest to specjalny gaz gaśniczy do gaszenia pomieszczeń np. serwerowni.

System FM-200 absorbujący ciepło z płomienia

systemy przeciwpożarowe fm200Gaz gaśniczy FM-200 jest całkowicie obojętnym gazem. Wzór chemiczny tego środka nie jest skomplikowany, a jego nazwa to heptafluoropropan. Gaz ten różni się od innych środków gaśniczych, należących do grupy halonów. Cechuje się przede wszystkim tym, że nie zawiera tak jak pozostałe środki z tej grupy chloru i bromu, dzięki czemu korzystanie z niego jest znacznie bezpieczniejsze. Protokół Montrealski w żaden sposób nie ogranicza korzystania z tego właśnie gazu w celach gaśniczych, dlatego można go używać w różnych pomieszczeniach. Zastosowanie systemów FM-200 jest bardzo szerokie. Warto wspomnieć, że systemy przeciwpożarowe fm200 zapewniają bardzo łatwe skraplanie już przy niewielkim ciśnieniu. Korzystanie z systemu nie jest skomplikowane. W stosunku do postaci gazowej substancja skroplona wcale nie zajmuje dużych objętości. W systemie objętość gazu do cieczy wynosi zazwyczaj 1000:1. Gaszenie FM-200 polega na tym, że środek gaśniczy wypływa przez specjalne dysze w postaci gazu do konkretnych pomieszczeń. To sprawia, że środek bez problemu przedostaje się w miejsca nawet bardzo trudno dostępne.

Substancja gasi ogień i zapobiega przed jego rozprzestrzenianiem na inne pomieszczenia. Na czym polega działanie gaśnicze FM-200? Ma ono charakter fizyczny. Oznacza to, że gaz pobiera ciepło z płomieni. Tak duża absorpcja ciepła powoduje, że ogień gaśnie. Takie systemy gaśnicze stosowane są obecnie w wielu miejscach. FM-200 doskonale sprawdza się w różnych przedsiębiorstwach jako zabezpieczenie przeciwpożarowe.

Zastosowanie halonów w systemach przeciwpożarowych
Przewiń na górę