Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Zastosowanie termowizji w budownictwie

Termowizja to proces przetwarzania emitowanych przez ciepłe obiekty fal promieniowania podczerwonego. Promieniowanie to jest niewidzialne przez ludzkie oko, jednak jest odczuwalne przez nasze zakończenia nerwowe, które są w stanie zareagować na różnice temperatur rzędu setnych części stopnia Celsjusza.

Zastosowanie kamer termowizyjnych

Kamera termowizyjnaAle taki sposób wymaga kontaktu z obiektem a termowizja daje nam tą możliwość w sposób bezinwazyjny, dlatego w ostatnich latach znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Kamery termowizyjne powszechnie stosowane są powszechnie na przykład w przemyśle gdzie używa się ich do monitoringu pracy silników, turbin, pomp, sprężarek i generatorów, lokalizacji wadliwie pracujących i przegrzewających się łożysk i panewek, lokalizacji wycieków i nieszczelności, oceny stanu technicznego kominów, lokalizacji miejsc zagrożenia samozapłonem oraz kontroli linii produkcyjnych i procesów technologicznych. Pozwala to wyszukać nieprawidłowości zanim ich skutek okaże nieunikniony, co w efekcie pozwala zaoszczędzić na przerwach w przestojach maszyn. Kamera termowizyjna okaże się użyteczna do oceny stanu izolacji termicznej budynków i lokalizowania miejsc nieszczelności. Przyda się również do diagnozowania usterek układów wodno-kanalizacyjnych oraz układów ogrzewania podłogowego, a także w lokalizacji punktów które dotknęła wilgoć lub będących na nią bezpośrednio narażone.

Pomiary termowizyjne pozwalają w budownictwie na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji poprzez wykrywanie i późniejszą naprawę wad konstrukcyjnych budynku, które nie były widoczne gołym okiem . Dzięki tej metodzie odnajdziemy wszystkie miejsca w budynku w których temperatura odbiega od normy. Naprawa tych wad może być początkiem całkiem sporych oszczędności na ogrzewaniu, które w niektórych przypadkach dochodzą nawet do 50%.

Zastosowanie termowizji w budownictwie
Przewiń na górę