Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Zdjęcia sferyczne i wirtualne przechadzki – co to jest?

Fotografia wykonała bardzo duży skok technologiczny w ostatnich dekadach. Dzięki aparatom cyfrowym robienie zdjęć i ich utrwalanie stało się znacznie prostsze. Również jakość zdjęć znacznie się poprawiła. Jednak moim zdaniem najciekawszą zmianą jest możliwość tworzenia wirtualnych przechadzek.

Jak wybrać się na wirtualny spacer?

wirtualne spaceryAby wybrać się na wirtualny spacer wystarczy wejść na stronę, która to oferuje lub stworzyć własne miejsce do takich przechadzek. W tym drugim przypadku potrzebne jest jednak posiadanie odpowiedniego aparatu lub skorzystanie z usług firmy tym się zajmującej. Wirtualne spacery składają się ze starannie połączonych zdjęć lub panoram sferycznych (inaczej zdjęć 360 stopni). Panorama tego rodzaju pozwala obejrzeć dane miejsce z każdej strony, tak samo jak wirtualne mapy dostępne w sieci. Wirtualny spacer jest właśnie rodzajem wirtualnej mapy. Taką fotograficzną przechadzkę można zrobić wszędzie, najczęściej jednak są one wykorzystywane do celów komercyjnych i marketingowych. Promuje się w ten sposób muzea, sklepy, hotele i domy na sprzedaż. Zaletą takiego rozwiązanie jest to, że osoba interesująca się danym miejscem będzie mogła naocznie (choć tylko wirtualnie) przekonać się, jak się ono prezentuje. Widząc zwykłe zdjęcia danego obiektu odnosimy czasem wrażenie, że pokazuje się nam tylko to, co wygodnie jest pokazać, natomiast wszystkie niedoskonałości pozostają poza kadrem. W przypadku wirtualnych spacerów oglądamy dane miejsce, jakbyśmy się w nim znajdowali.

Nieprofesjonalnie zrobiony wirtualny spacer może zepsuć efekt, jaki chcemy uzyskać. Bardzo duże znaczenie ma bowiem jakość panoram sferycznych, z jakich on się składa. Powinny być one też spójnie ze sobą połączone, aby mogły budzić wrażenie realności. Najbezpieczniej zatem skorzystać z usług profesjonalnej firmy, choć trzeba się liczyć z tym, że taka usługa nie jest tania i może kosztować około 1500 zł.

Zdjęcia sferyczne i wirtualne przechadzki – co to jest?
Przewiń na górę