Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Zwrot nadpłaconych podatków

 

Nikt z nas nie lubi podatków, bo to obowiązkowa danina na rzecz państwa, ale żyjąc w społeczeństwie musimy je opłacać i często robimy to nieświadomie. Podatek jest naliczany przy każdej transakcji, dodany do każdej ceny , usługi i towaru. Najpopularniejszy, to podatek VAT.

Z jakiego tytułu jest zwrot podatków?

zwrot podatkuKosztem życia w państwie, jest konieczność opłacania podatków, z których są opłacane świadczenia, budowane drogi, finansowane naprawy i inwestycje mające polepszyć nasze życie. Wszystkie podatki trafiają do Urzędu Skarbowego, który posiada odpowiednie uprawnienia do ściągania należnych podatków. Zwrot podatku może nastąpić tylko w sytuacji nadpłaty. Przedsiębiorcy, którzy dokonują zakupów i sprzedaży udokumentowanej fakturą, albo paragonem, co miesiąc muszą rozliczać podatek VAT w celu ustalenia czy muszą go zapłacić na rzecz państwa, czy zostanie on mu zwrócony. Jeżeli nasze zakupy w okresie rozliczeniowym były wyższe niż sprzedaż, to następuje nadpłata i możemy liczyć na zwrot. Jeżeli nasza sprzedaż przewyższyła zakupy, to będziemy musieli zgodnie z rozliczeniem wpłacić na konto Urzędu Skarbowego różnicę między podatkiem VAT naliczonym i należnym. W przypadku zwykłych obywateli, nieprowadzących działalności gospodarczej, na podstawie zeznania podatkowego, które się składa na druku PIT-37, Urząd Skarbowy może dokonać zwrotu podatku, lub domagać się zapłaty jeżeli taka wystąpi na podstawie złożonego dokumentu. W przypadku rodziców, istnieje ulga na dziecko, którą można odliczyć od podatku.

Zgodnie z polskim prawem, osoba, która w ciągu roku uzyskała dochody nie przekraczające kwotę trzy tysiące złotych, to otrzyma zwrot opłaconego podatku dochodowego. Kwota wolna od potrąceń jest ustalana raz na rok i obowiązuje wszystkich obywateli.

 

Zwrot nadpłaconych podatków
Przewiń na górę