Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Alternatywne źródła energii – pompy ciepła

Czasopisma, których tematyką jest dom, nieustannie publikują artykuły o alternatywnych źródłach energii. Społeczeństwo jest nimi zainteresowane z różnych względów, choć na prowadzenie wysuwają się dwie kwestie – ekologia i oszczędność. Najlepiej, gdy można połączyć jedno z drugim. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku pomp ciepła – popularnych powietrznych pomp ciepła oraz wydajnych pomp woda powietrze. Co jest przyczyną tego trendu?
pompa ciepłaPowodów, które skłaniają do wyboru ekologicznych systemów jest wiele. Decydujemy się na powietrzne pompy ciepła, gdy szukamy sposobu na wykorzystanie energii płynącej z natury, zależy nam na wydajności oferowanej przez to rozwiązanie oraz jesteśmy zainteresowani tym, aby koszty montażu nie przerosły potencjalnych oszczędności. Pompy ciepła wykorzystują chłodziarki, zamrażarki oraz systemy klimatyzacji. Widzimy więc, że urządzenia te nie są używane od niedawna. Powietrzne pompy ciepła działają na tej samej zasadzie, tylko w większej skali. Pobierają ciepło z powietrza zewnętrznego, którego temperatura na ogół jest niższa, by przekazać je do powietrza wewnętrznego. Szczególnym przypadkiem jest pompa ciepła powietrze woda, która energię wykorzystuje do ogrzania zbiornika z wodą lub do działania systemu ogrzewania. Powietrze jednak nie zapewnia takiej energii, jaką oferuje woda. Z tego powodu można zamontować urządzenie, jakim jest pompa ciepła woda powietrze. Jej montaż wiąże się z pewnymi działaniami. Na głębokości 9 metrów wody podziemne charakteryzuje względnie stała temperatura, przez co taka pompa może działać naprawdę wydajnie. Pamiętajmy jednak o tym, że kopanie 9-metrowego dołu łopatą nie jest najlepszym pomysłem.
Widzimy, że zalety pomp ciepła są przyczyną ich rosnącej popularności. Wydajna pompa ciepła woda powietrze generuje realne oszczędności. Łatwa w montażu pompa ciepła powietrze woda pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. Wykorzystanie energii naturalnej jest jak najbardziej słusznym trendem, gdyż w takiej formie ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery i generuje do tego realne oszczędności.

Alternatywne źródła energii – pompy ciepła
Przewiń na górę