Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Coroczne nawożenie truskawek

Zapewne każda osoba prowadząca od lat uprawę wie kiedy należy podać odpowiedni nawóz. Warto jednak pamiętać, iż nie każdy z nas jest specjalistą, a dodatkowo możemy dopiero zaczynać naszą uprawę. Bardzo ciekawym wyborem na początku są truskawki, które potrzebują odpowiedniej ilości wapna do poprawnego rozwoju każdego roku.

Nawożenie truskawek wapnem

wapnowanie truskawekGdy myślimy o zakładaniu plantacji truskawek musimy wiedzieć, iż dobry plon uzyskamy jedynie wtedy, gdy zadbamy o nie od samego początku. Wpierw musimy użyźnić ziemię, w którą włożymy w pełni zdrowe sadzonki. Podlewajmy je dostatecznie często z uwagi na płytki system korzeniowy, a także dbajmy o naturalną profilaktykę przeciw chorobom oraz pasożytom. Istotne jest również to, abyśmy po skończonym sezonie oraz zbiorze przygotowali je na kolejny rok. Niezbędne będzie tutaj wapnowanie truskawek. Robimy to najczęściej w okresie początku jesieni z uwagi na to, iż rosnąca wilgoć w powietrzu pozwala na szybsze wchłanianie się składników mineralnych. Pamiętajmy przy tym, aby wybrać dzień bezwietrzny, ponieważ wapno mocno się pyli. Po wapnowaniu warto odczekać przynajmniej dwa tygodnie zanim skorzystamy z kolejnego nawozu. W innym przypadku nawozy te mogą się wzajemnie wykluczyć, jak również żaden z nich nie odżywi odpowiednio ziemi. Tak nawieziona gleba będzie mieć o wiele lepsze odczynniki, a w kolejnym sezonie nasze truskawki będą miały tak samo dobry plon.

Jeżeli zastanawiamy się nad prowadzeniem własnej uprawy truskawek to musimy wiedzieć, iż jest to zajęcie dosyć proste, jednak wymagające trzymania się kilku zasad. Przede wszystkim są to podlewanie oraz ochrona przeciw szkodnikom. Niezbędne będzie też nawożenie wapnem oraz innymi minerałami po uprzednim sprawdzeniu odczynników gleby.

Coroczne nawożenie truskawek
Przewiń na górę