Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Czy warto mieć kasę fiskalną?

Pytanie retoryczne, ponieważ większość sprzedawców towarów i usług jest obligatoryjnie zobowiązanych do posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania transakcji. Jeżeli wiemy, że należymy do tej grupy powinniśmy zagłębić się w temacie aby dokonać najlepszego wyboru przy kupnie kasy fiskalne.

Bez kasy fiskalnej nie możesz prowadzić działalności gospodarczej!

Skaner laserowyCoraz powszechniejsze na stronach sklepów internetowych są wyszukiwarki, które po wyborze kryteriów prezentują nam wybrany model. Jest to szalenie przydatna funkcja ponieważ w natłoku informacji oraz różnorodności firm i modeli ciężko wybrać tą, która jest najlepsza. Warto pamiętać, że prowadząc niedużą działalność usługową lub handlową nie jesteśmy zobowiązani do zakupu dużej kasy fiskalne ze wszystkimi dostępnymi dodatkami, jak: skanery laserowe, ekran dotykowy czy czytnik kart magnetycznych. Prowadząc niedużą działalność, nie posiadając zbyt dużej bazy towarów czy usług możemy zdecydować się na małą kasę fiskalną. Jest to nieduże urządzenie, proste w obsłudze, które spełni swój podstawowy cel – wystawi rachunek fiskalny. W przypadku, gdy zajmujemy się działalnością obwoźną (handlujemy na bazarku, podczas świątecznych festynów czy jesteśmy mobilnym animatorem zabaw dziecięcych) możemy zastanowić się nad zakupem przenośnej kasy fiskalnej. Jest to także nieduże urządzenie, proste w obsłudze. Przenośna kasa fiskalna jest wyposażona w akumulator dzięki czemu nie wymaga podłączenia do gniazdka elektrycznego (przy działalności mobilnej trudno dostępnego) oraz w wytrzymały akumulator. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy prowadzimy większy sklep bądź działalność usługową na większą skalę. Warto wtedy rozważyć zakup dużej kasy fiskalnej. Jest ona zdecydowanie droższa od kas wcześniej opisywanych ale posiada znacznie bardziej rozbudowane funkcje. Przede wszystkim jest wyposażona w większą bazę towarową. Kasę można rozbudować o dodatkowe urządzenia usprawniające pracę kasy, jak skaner laserowy czy czytnik kart magnetycznych. Istnieje też możliwość podłączenia kasy do komputera z monitorem dotykowym (sprawdza się szczególnie w działalności gastronomicznej).

Warto poświęcić więcej czasu nad wyborem odpowiedniej kasy fiskalnej. Jest to duża inwestycja, która przy właściwym wyborze, posłuży nam wiele lat i usprawni naszą pracę.

Czy warto mieć kasę fiskalną?
Przewiń na górę