Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Dlaczego ubezpieczenia są takie ważne?

Ubezpieczenia samochodowe to temat, w którym każdy właściciel samochodu powinien być zorientowany. Na rynku jest wielu ubezpieczycieli, którzy oferują różne ceny składek, a także zakres ochrony.

Jakie rozróżniamy ubezpieczenia?

Kredyt, ubezpieczenie samochódNajpopularniejszym ubezpieczeniem samochodowym jest OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jest ono w naszym kraju obowiązkowe, a poruszanie się samochodem, który go nie posiada jest nielegalne i zagrożone wysoką grzywną. Ubezpieczenie to chroni poszkodowanych oraz ich mienie podczas kolizji drogowej. Innym rodzajem ubezpieczenia samochodu, które często jest nam oferowane ze zniżką w pakiecie z OC jest auto casco. Z kolei ten rodzaj ubezpieczenia chroni nas samych na zasadach określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia i w zakres ochrony a także cena w dużej mierze zależy od tego na jaki wariant się zdecydowaliśmy, a także jakie wyłączenia od ochrony zawarte są w warunkach. Jest to ubezpieczenie dobrowolne, a decydując się na jego zakup warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mają wpływ na wysokość składki, a co za tym idzie także na późniejsze ewentualne odszkodowania. Po pierwsze trzeba zastanowić się czy wybieramy wariant warsztatowy czy kosztorysowy. Pierwszy jest bardziej opłacalny dla klienta, ale jednocześnie droższy. Kolejny element to amortyzacja części. Decydując się na niego możemy zaoszczędzić, ale w przypadku ewentualnej szkody wypłacona nam kwota będzie pomniejszona o amortyzację. Podobnie wygląda to w przypadku decyzji czy naprawy mają zostać wykonane z użyciem części oryginalnych czy zamienników.

Z kolei udział własny to kwota jaką będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni, przykładowo decydując się na wariant z udziałem 500 zł a szkoda wyniesie 1500 to dostajemy 1000 a resztę pokrywamy sami. W przypadku szkody mniejszej od wkładu własnego, odszkodowania nie dostajemy.

Dlaczego ubezpieczenia są takie ważne?
Przewiń na górę