Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Jak przebiega leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym?

Kiedy pacjent przychodzi do gabinetu stomatologicznego z bólem zęba, zazwyczaj są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest wyrwanie zęba, czyli jego ekstrakcja. Z kolei drugim rozwiązaniem jest leczenie kanałowe. Od razu należy zaznaczyć, że leczenie kanałowe nie jest refundowane przez NFZ.

Oczyszczanie i wypełnianie kanałów zębowych

gabinet stomatologiczny w ToruniuJest to usługa, za którą trzeb zapłacić z własnej kieszeni, nawet jeśli chodzimy do gabinetu, w którym większość usług mamy za darmo. Koszt leczenia kanałowego jest zróżnicowany. Zależy on od tego, jakich materiałów używa się w czasie leczenia oraz renomy samej placówki. W niektórych miejscach opracowanie jednego kanału może kosztować nawet kilkaset złotych. W mniej popularnych miejscach cena za leczenie jednego kanału to zazwyczaj ok. 100 – 150 zł. Tu od razu trzeba też wspomnieć o tym, że niektóre zęby mają nie jeden, ale dwa, trzy lub nawet cztery kanały – jest to bezpośrednio związane z liczbą korzeni w danym zębie. Dlatego przed leczeniem kanałowym trzeba wykonać zdjęcie rentgenowskie punktowe danego zęba. Zajmie się tym gabinet stomatologiczny w Toruniu, który używa do leczenia kanałowego najlepsze materiały. Zazwyczaj leczenie kanałowe trwa dwa tygodnie. Na pierwszej wizycie ząb jest otwierany i dokładnie oczyszczany. Do środka zęba wkłada się trutkę, która niszczy naczynia krwionośne oraz włókna nerwowe. Dzięki temu ząb przestaje boleć już po wizycie.

Tu niektórzy popełniają błąd i nie pojawiają się na drugiej wizycie, bo przecież ząb przestał boleć. Nie można tak robić, bo w przeciwnym razie ząb za jakiś czas znowu zaboli i to ze zdwojoną siłą. Leczenie kanałowe dokańczane jest na drugiej wizycie. Wtedy kanały zostają wypełnione specjalną substancją, a następnie ząb jest plombowany amalgamatem lub plombą białą (która jest dodatkowo płatna).

Jak przebiega leczenie kanałowe w gabinecie stomatologicznym?
Przewiń na górę