Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Jak szczepić krzewy na pniu?

Sposobów na upiększenie przydomowego ogródka jest całe mnóstwo – można wybudować oczko wodne, które następnie uzupełni się o fontannę, można zaaranżować kilka ciekawych rabat, które prezentują się zawsze wyjątkowo dobrze, można także zadbać o niecodzienny kształt krzewów, który osiąga się specjalną techniką…

Produkcja szczepionych krzewów

krzewy szczepione na pniuW każdy porządnym sklepie ogrodniczym można zakupić gotowe krzewy szczepione na pniu. Charakteryzują się one niepowtarzalnym kształtem, dlatego w ostatnich latach stały się obiektem pożądania niemal wszystkich ogrodników – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Gotowe sadzonki wystarczy wkopać w ziemię oraz zapewnić im dogodne warunki do wzrostu, czyli odpowiednie pH ziemi, dostęp do słońca oraz właściwe nawodnienie gleby. Jeśli jednak dysponujemy odrobiną wolnego czasu – choćby w weekend – szczepienia możemy dokonać samodzielnie, ponieważ nie jest to zabieg wymagający szczególnych umiejętności. Musimy się w tym celu zaopatrzyć w gałązki rośliny, jaką chcemy mieć w naszym ogrodzie – możemy pożyczyć na przykład od sąsiada, który właśnie przycina swoje krzaczki – oraz tak zwany pień, który posłuży nam później trzon rośliny. Na końcówkach obydwu należy następnie wykonać nacięcia, które muszą w bardzo precyzyjny sposób do siebie pasować. Kiedy już połączymy ze sobą elementy, trzeba wszystko zabezpieczyć odpowiednią taśmą wykonaną z wysokiej jakości polietylenu, dzięki której połączenie dwóch gatunków będzie mogło spokojnie się zrastać.

To w zasadzie wszystko – należy teraz odczekać kilka tygodnie, po czym trzeba skontrolować efekt. Jeśli wykonujemy zabieg po raz pierwszy w życiu, lepiej zrobić kilka sztuk takich hybryd, ponieważ niektóre mogą się nie udać, natomiast wszystkie udane połączenia gotowe są do tego, żeby wsadzić je w ziemię.

Jak szczepić krzewy na pniu?
Przewiń na górę