Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Na czym polega DTP?

Zanim książka, ulotka, czasopismo czy broszura trafią w nasze ręce, muszą przejść przez długi proces przygotowania tekstu do druku. Na ten proces składają się łamanie i skład tekstu oraz korekta. Osoba, która zajmuje się przygotowaniem tekstu, musi wykazać się dużą wiedzą i kreatywnością.

Profesjonalny skład tekstu

dtp składOsobę, która zawodowo, w sposób profesjonalny, przygotowuje tekst do druku, nazywa się składaczem lub detepowcem. Drugi z tych terminów odnosi się do desktop publishing, który skraca się jako dtp skład tekstu na biurku, to jego dosłowne tłumaczenie. Dawniej do przygotowania tekstu używano matryc z metalowymi czcionkami, pomalowanymi tuszem. Obecnie firmy poligraficzne posługują się technologią druku offsetowego, który pozwala na wydrukowanie nawet czterdziestu tysięcy składek w ciągu jednej godziny. Z tego względu, detepowiec przygotowuje tekst w postaci cyfrowej, przy pomocy programów graficznych oraz specjalnych programów, dedykowanych do składu i łamania tekstu. Detepowiec rozpoczyna swoją pracę od zapoznania się z materiałami przesłanymi od klienta. Następnie projektuje wygląd strony, czyli wybiera format, rozmiar czcionki, ustala interlinię i dostosowuje marginesy. Gotowy tekst jest przekazywany autorowi, redaktorowi i korektorowi, w celu wyłapania błędów i wprowadzenia ostatnich poprawek. Po wprowadzeniu wszystkich zmian i poprawek, składacz przygotowuje plik do druku. Na przygotowanie pliku składa się sprawdzenie struktury czerni, nafarbienia, marginesów pracy i zdefiniowanie barwnego profilu.

Na składaczu spoczywa także sprawdzenie poprawności gotowych wydruków i dokonanie prac introligatorskich, czyli ułożenie stron w prawidłowej kolejności i oprawienie w okładkę. Przygotowanie tekstu do druku to nie jest proste zadanie, dlatego warto je zlecić prawdziwemu fachowcowi.

Na czym polega DTP?
Przewiń na górę