Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Odpowiednio wykonywanie cięcie krzewów różanych

Posiadacze ogrodów lub działek bardzo często weryfikują, które rośliny wymagają przeprowadzania określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Bardzo często wykonanie określonego rodzaju zabiegu warunkuje skuteczne zwalczanie szkodników, a także sprawia, że roślina jest bardziej odporna na działanie różnych czynników chorobotwórczych.

Jak cięcie wpływa na wzrost róż?

cięcie różPrzykładem takiego zabiegu może być regularne przycinanie krzewów oraz innych roślin ogrodowych. Rośliną, którą ogrodnicy najczęściej przycinają są róże. To właśnie regularne cięcie róż zapewnia nie tylko optymalny wzrost oraz rozwój tego gatunku roślin, ale także zapobiega rozwojowi chorób, które mogą spowodować nawet konieczność usunięcia całej sadzonki z ogrodu. Wśród popularnych chorób, które spotykają róże możemy wymienić różnego rodzaju choroby grzybowe. Widząc, że roślina jest zainfekowana tego rodzaju chorobą należy niezwłocznie usunąć zainfekowany pęd. W ten sposób roślina nie ulegnie całkowitemu zakażeniu tego rodzaju chorobą. Usuwanie pędów polega przede wszystkim na wykonywaniu cięcia róży. Do tego zabiegu warto jest wykorzystać dobry jakościowo sekator, albo nożyce ogrodowe. Wszystko tak naprawdę zależy od tego jak gruby jest pęd, który chcemy usunąć. Im jest on grubszy, tym lepiej jest użyć bardziej przystosowanych narzędzi do ich wycięcia. Ostre nożyce ogrodowe są w stanie bez większego problemu usunąć taki pęd jednym, ale zarazem równym cięciem.

Bardzo dużym błędem popełnianym podczas cięcia róż jest pozostawianie wystrzępionego lub nierówno uciętego miejsca. W ten sposób rana, która powstała na roślinie nie ulega zagojeniu się. W ten sposób roślina może dalej chorować, albo w najgorszym wypadku obumrzeć. Warto jest w związku z tym wykorzystywać odpowiednie narzędzia do tego celu. 

Odpowiednio wykonywanie cięcie krzewów różanych
Przewiń na górę