Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Oryginalny projekt przestronnego gabinetu lekarskiego

Projektowanie gabinetów lekarskich i dentystycznych musi spełniać wymagania władz służby zdrowia, personelu i pacjentów oraz spełniać specjalne wymagania. Gabinety lekarskie tworzone są w oparciu o zasady i techniki projektowania specyficzne dla sektora medycznego. Projektowanie gabinetów lekarskich wymaga od projektanta znajomości cech funkcjonalnych sektora medycznego oraz potrzeb pacjentów i personelu.

Projektowanie przestronnego gabinetu lekarskiego 

projekty przestronnych gabinetów lekarskichW gabinecie lekarskim ludzie czują się bezbronni. Należy stworzyć poczucie komfortu i bezpieczeństwa, aby wywrzeć korzystne wrażenie na pacjentach. Minimalna powierzchnia dla gabinetów prywatnych wynosi 12 metrów kwadratowych, a dla gabinetów rodzinnych 15 metrów kwadratowych. Minimalna dozwolona powierzchnia dla praktyki stomatologicznej z jednym fotelem wynosi 12 metrów kwadratowych. Okładzina pomieszczenia klinicznego musi być wykonana z materiałów odpornych na wilgoć, niepalnych, nadających się do dezynfekcji, obojętnych chemicznie, odpornych na ścieranie i działanie substancji agresywnych. Na sali operacyjnej lekarze czują się bezbronni. Aby zrobić dobre wrażenie na pacjentach, projekty przestronnych gabinetów lekarskich, które pozwolą czuć się pacjentom  komfortowo i bezpiecznie. Przy wyborze opraw oświetleniowych ważne są nie tylko moc i strumień świetlny lampy, ale także temperatura barwowa promieniowania. Najbardziej komfortowe dla oczu jest oświetlenie najbardziej zbliżone do naturalnego. W ciągu dnia światło dzienne powinno być wykorzystywane w jak największym stopniu, aby oszczędzać energię elektryczną i uczynić pomieszczenie przyjemniejszym. Gdy organizowane jest sztuczne oświetlenie, preferowane są lampy z ciepłym białym światłem.

Prawo nakłada również wymagania dotyczące wyraźnego rozróżnienia między strefami „czystymi” i „brudnymi”, sprzętem komunikacyjnym, udogodnieniami i mikroklimatem w sali klinicznej. Ponadto wybór odpowiedniego oświetlenia i specjalnego sprzętu odegrał ważną rolę w projekcie, ponieważ nie tylko spełniają one określoną funkcję medyczną, ale także określają styl i estetykę wnętrza.

Oryginalny projekt przestronnego gabinetu lekarskiego
Przewiń na górę