Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Rewolucja na bramce

Piłka nożna to ciągła walka nie tylko na boisku. Asystenci trenerów zajmujący się przygotowaniem taktycznym, fizycznym i mentalnym bez przerwy zmieniają futbol i sposób gry na różnych pozycjach. Nie ominęło to także bramkarzy. O ile wybór najlepszego piłkarza świata rozpala emocje i dzieli kibiców na całym świecie o tyle wybór bramkarza jest prosty, Manuel Neuer jest klasą dla samego siebie i wyznacza nowe trendy na tej pozycji.

Sklep bramkarski dla najlepszych

bramkarzW finale mundialu przebiegł siedem kilometrów, czyli tyle ile przeciętnie przebiega obrońca. Każdy z nas widział jakie typu interwencje są najczęściej w wykonaniu Neuera – nie są to chwyty w polu karnym tylko wślizgi i szczupaki na 30 metrze. Jednak to nie brawura stoi za jego stylem , a taktyka. Mało, która drużyna może sobie pozwolić na tak otwartą grę – może to robić za to Bayern Monachium i reprezentacja Niemiec. Mówi się obecnie o modzie na dalekie wychodzenie z bramki w stylu Neuera, ale to nie jest moda tylko taktyka, jednak do tego stylu będą teraz dążyć wszyscy jego naśladowcy. W jego przypadku rękawice bramkarskie Giga Grip na niewiele się przydają, on mógłby bronić nawet bez nich. Sklep bramkarski na pewno nie jest miejscem które często odwiedza. Zresztą, który bramkarz odwiedza sklep bramkarski – podejrzewam, że żaden który gra zawodowo, tego nie robi. Rękawice bramkarskie przysyłają im sponsorzy. Wszechstronność to teraz najbardziej pożądana cecha wśród bramkarzy. Oprócz tego że musi być dobry na linii, wychodzić do dośrodkowań, przewidywać sytuacje na boisku i posiadać umięjętność na tyle dobrego wyprowadzenia szybkiej piłki, aby umożliwić kolegom z ataku. Wyprowadzenie zabójczej kontry. W tym fachu nie da się wymyślić czegoś nowego, jedyną opcją jest szlifowanie tych podstawowych elementów do perfekcji.

Bramkarza nie da się tak po prostu wytrenować, bramkarzem trzeba się urodzić bo talentu ani wzrostu zdobyć nie można. 185-188 cm to absolutne minimum – eksperci twierdzą, że czas drągali już minął, gdyż co raz bardziej liczy się dynamika i szybkość, a to premiuje bramkarzy o wzroście 185-190 cm. Neuer przy wzroście 193 cz z powodzeniem ściga się z napastnikami, zamienia się w stopera czy rozgrywającego gdy rozpoczyna kontrę.

Rewolucja na bramce
Przewiń na górę