Alfabet Polski

Serwis dla ludzi ceniących polską mowę

Skuteczny test na boreliozę

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu jest bardzo dobre dla naszego zdrowia. Szczególnie poprawia nam się samopoczucie jeśli decydujemy się na spacery po leśnych ścieżkach. W naszym klimacie mamy ten komfort, że nie ma u nas zwierząt, które stwarzają zagrożenie dla naszego życia. Jedynym takim gatunkiem jest kleszcz, którego ugryzienie może wywołać u nas chorobę zwaną boreliozą.

Gdzie zbadać kleszcza?

badanie kleszcza na boreliozęBorelioza jest jedną z dość poważnych chorób. Pierwsze jej objawy charakteryzują się tym, że są podobne do objawów grypy. Rozpoczyna się od gorączki, bólu głowy i osłabienia. Z czasem objawy te ustępują a choroba zaczyna przybierać ostrzejszą fazę. Fakt, że kleszcze są nosicielami bakterii wywołującej boreliozę jest znany nie od dziś. W Polsce najwięcej przypadków zarażonych kleszczy odnotowano w województwach położonych na północy naszego kraju. Po ukąszeniu i wyjęciu pasożyta zaleca się badanie kleszcza na boreliozę. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po ukąszeniu to nie panikować i spokojnie wyjąć kleszcza pęsetą. Następnie należy umieścić go w pojemniku i dostarczyć do przebadania. Miejsca gdzie można przebadać kleszcza pod kątem boreliozy znaleźć można w sieci. Obecnie takich punktów pobrań jest co raz więcej. Należy pamiętać jednak o jednej rzeczy – kleszcza należy dostarczyć nie później niż 24 godziny od jego usunięcia. Dzięki temu jego przebadanie da bardziej wiarygodne wyniki. 

Pierwszym objawem zarażenia bakteriami boreliozy jest charakterystyczny, duży rumień pojawiający się w miejscu ukąszenia. Z czasem rumień ten będzie się nieco zwiększał ale jego środek zacznie blaknąć. Jest to pierwszy znak, że powinniśmy udać się do lekarza by potwierdził nasze przypuszczenia o boreliozie i zdecydował o dalszej ścieżce leczenia tej choroby.

Skuteczny test na boreliozę
Przewiń na górę